Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

John Dewey - tvorca pragmatickej peagogiky

Dátum: Rubrika: Z histórie školstva

John Dewey ako oddaný stúpenec Hegelovej filozofie sformoval vlastnú koncepciu pragmatickej pedagogiky. Už v roku 1896 založil na chicagskej univerzite laboratórnu školu ako jednu z prvých experimentálnych škôl na svete, aby v praxi overil svoje nové pedagogické názory, ktoré následne publikoval pod názvom „Moje pedagogické krédo“. Neskôr vydal aj knihu „Škola a spoločnosť“.

Cieľ výchovy vidí Dewey v tom, aby dieťa dorástlo do stavu dospelého človeka. Podľa neho by deti mali byť chápané ako kandidáti na plnohodnotných členov spoločnosti. Treba ich pripraviť ako na práva, tak i na povinnosti, ktoré ich v dospelosti čakajú. 

Pragmatická pedagogika tvorila vhodný teoretický základ pre výchovu veľmi početnej strednej vrstvy americkej spoločnosti. Podstatou výchovy podľa nej nie je prispôsobovanie jedinca spoločnosti alebo vonkajšiemu svetu, či dosahovaniu nejakých trvalých hodnôt dobra, pravdy a krásy, ale neustála rekonštrukcia skúsenosti. Výchova má dávať dieťaťu schopnosť interpretovať menlivý tok skúsenosti. Podľa pragmatizmu je skutočnosť nielen menlivá, ale neexistuje

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály