Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Kompulzívne správanie vo vzťahu k subsystému internetu ako forma online rizikového správania u detí a mládeže
Dátum: Rubrika: Problémy z praxe
Cieľom príspevku je priblížiť teoretické východiská nelátkových závislostí v kontexte virtuálneho prostredia internetu, zároveň poukázať na rôznorodosť vnímania nastolenej problematiky v očiach odbornej verejnosti. Teoretická reflexia problematiky je doplnená o výsledky vlastného empirického výskumu.
Online rizikové správanie detí a mládeže je v súčasnosti čoraz viac pertraktovanou problematikou. Stretávame sa s rôznymi jeho formami, čo je spôsobené presýtenosťou súčasnej doby informačnými a komunikačnými technológiami.
Jednou zo špecifických foriem ohrození, ktoré sa spájajú s prostredím internetu je možný vznik návykového správania.
Situácia je spôsobená skutočnosťou, že internet pozostáva z mnohých subsystémov, ktoré môžu potenciálne vyvolať správanie vykazujúce znaky závislosti. Ide o návykové správanie, ktoré je v mnohých ohľadoch podobné, už z minulosti známym formám nelátkových závislostí, ako patologické hráčstvo, závislosť od sexu, vzťahov, či nakupovania.
Aktuálnosť témy potvrdzuje aj novoprijatá „Stratégia prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v SR na roky 2016 až 2020“, kde sa v rámci priority č. 5 „Reakcia na nové trendy a hrozby v oblasti bezpečnosti a verejného poriadku“ zdôrazňuje potreba reagovať „... na materiálové i nemateriálové druhy závislostí, ako napr. závislosť na nových informačných technológiách“.
Charakteristika a formy online rizikového správania
Online rizikové správanie môžeme charakterizovať ako správanie jedinca vo virtuálnom priestore, ktorým vedome alebo nevedome ohrozuje seba a svoje okolie. Odborníci zaoberajúci sa danou problematikou sa vo väčšine prípadov zhodujú v názore, že online rizikové správanie nie je ničím novým. Ide len o formy deviantného správania detí a dospievajúcich, ktoré sa odohráva v digitálnom prostredí.
Vo vzťahu k virtuálnemu prostrediu internetu môžeme hovoriť o dvoch základných rovinách rizikového správania:
Rizikové využívanie internetu:
- vyhľadávanie nevhodných obsahov,
- neuvážené zverejňovanie osobných údajov,
- riziko vzniku návykového správania v dôsledku nadmerného času stráveného na internete.
Rizikové správanie v prostredí internetu:
- šírenie nevhodných obsahov,
- formy kyberšikanovania,
- nevhodné sexuálne správanie,
- formy počítačovej kriminality.
Pozn.: Z uvedených okruhov online rizikového správania budeme v príspevku analyzovať návykové správanie, ktoré sa môže potenciálne rozvinúť vo vzťahu k jednotlivým subsystémom internetu.
Nelátkové závislosti a ich znaky so zreteľom na návykové správanie vo vzťahu k internetu
P. Ondrejkovič (1999) poukazuje na mnohoznačnosť pojmu závislosť, ktorý nie je vždy nositeľom negatívneho náboja. „Človek je závislý od svojho zdravia, od svojich biologických bazálnych potrieb, ale aj od svojho sociálneho prostredia, rodiny, priateľov ...“. Treba vnímať obsahové špecifiká medzi závislosťou, ktorá je bežnou súčasťou ľudského života a závislosťou patologickou.
Autori venujúci pozornosť sociálnej patológii zdôrazňujú, že závislostné správanie patrí medzi jej najzávažnejšie a najdeštruktívnejšie podoby.
K. Nešpor (2000), vychádzajúc z 10. revízie MKCH (Medzinárodná klasifikácia chorôb), uvádza: „Definitívna diagnóza závislosti by sa mala stanoviť iba vtedy, ak v priebehu jedného roka došlo k trom alebo viacerým z nasledujúcich javov“:
- silná túžba alebo pocit nutkania,
- problémy so sebaovládaním,
- telesný odvykací stav,
- tolerancia k účinku látky,
- postupné zanedbávanie iných potešení alebo záujmov,
- pokračovanie užívania napriek jasným dôkazom
- škodlivých následkov.
Mnohé z uvedených znakov, s výnimkou telesného odvykacieho stavu, sú po určitej modifikácii aplikovateľné na oblasť návykového správania vo vzťahu k internetu.
Silná túžba alebo pocit nutkania užiť látku
Pri návykovom správaní k médiám a komunikačným technológiám môžeme hovoriť o obsedantnej túžbe a pocite nutkania vykonávať a opakovať konkrétnu činnosť. Tento symptóm je v odbornej literatúre označený ako baženie (anglicky „craving“). K. Nešpor a L. Csémy (1999) uvádzajú nasledovné charakteristiky baženia:
- baženie je silnejšie v situáciách, keď je jeho predmet záujmu dostupný,
- baženie je silnejšie v začiatkoch abstinencie, ako po dlhšej dobe,
- negatívne duševné stavy zvyšujú intenzitu baženia,
- dôležitý je tiež druh návykovej látky a trvanie závislosti.
Problémy so sebaovládaním
Ide o sprievodný znak rizikového správania vo vzťahu ku komunikačným technológiám. Človek má slabú vôľu, nie je schopný odolať internetu, alebo inému objektu, ku ktorému si vytvoril vzťah vykazujúci znaky závislosti. Ak sa práve nevenuje danej aktivite, mení sa jeho nálada, reaguje podráždene a prehnane na rušivé elementy, ako aj na kritiku.
Zvyšovanie tolerancie k účinku látky
Závislá osoba časom získava toleranciu voči užívanej droge a preto potrebuje zvyšovať dávky pre dosiahnutie požadovaného efektu. Po aplikovaní uvedeného atribútu na oblasť návykového správania vo vzťahu k i
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk