Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Mobbing, bossing a staffing v prostredí školy

Dátum: Rubrika: Problémy z praxe

Konflikty sú prirodzenou súčasťou nášho života, vyskytujú sa aj v pracovnom prostredí a teda aj v škole. Aj keď ľudia konflikty vnímajú negatívne, konflikty, osobitne na pracovisku, môžu mať pozitívne stránky, napr. vyjasnia sa postoje, zvýši sa zaangažovanosť, dokonca môžu zvýšiť výkon. Ak sa konflikty riešia, môžu spôsobiť konštruktívne zmeny. Konflikty sa nevyhýbajú ani pedagogickým a odborným zamestnancom škôl. Ak sa však neriešia, môžu na pracovisku prerásť do vážnejších problémov ako sú mobbing, bossing a staffing.

Školské prostredie je pracoviskom, na ktorom sa môže vyskytnúť násilné správanie. Násilie na pracovisku J. Chromý (2014) vymedzuje na základe troch spoločných atribútov – miesto činu, páchateľ a obeť:

  1. Miesto činu – pracovisko alebo iné miesto určené na výkon práce, resp. súvisiace s výkonom práce. Pracoviskom sa rozumie určitý priestor zamestnávateľa, kde zamestnanec vykonáva pridelenú prácu, napr. škola.
  2. Páchateľ – zamestnávateľ, zamestnanec alebo iná osoba pri výkone povolania, páchateľom môže byť ktorýkoľvek z účastníkov pracovnoprávneho vzťahu, napr. pedagogický zamestnanec školy, odborný zamestnanec školy.
  3. Obeť – zamestnávateľ, zamestnanec alebo iná osoba pri výkone povolania a pri odbornej príprave.

Násilím na pracovisku rozumieme negatívny incident, ako je verbálny či fyzický útok, šikanovanie, vyhrážanie, sexuálne obťažovanie, ponižovanie, prenasledovanie a i., pokiaľ je spáchaný na pracovisku alebo inom mieste určenom na výkon práce a jeho páchateľom a obeťou sú zamestnávatelia a zamestnanci.

Špecifickými formami násilia na pracovisku sú mobbing, bossing a staffing.

Mobbing predstavuje dlhodobé, sústavné a systematické intrigovanie, osočovanie, ohováranie spolupracovníka, resp. spolupracovníkov kolegami. Ide o šikanovanie na pracovisku, psychický teror, keď šikanujúca osoba je v rámci pracovného zaradenia v rovnocennom postavení ako obeť. Mobbing znamená vyčlenenie pracovníka z kolektívu a vystavenie extrémnemu sociálnemu tlaku. Ženské formy mobbingu sú výsmech, rozširovanie klebiet, narážky na výzor. Mužské formy mobbingu sú skôr ignorovanie a neodpovedanie na pozdrav, cynické poznámky, neochota komunikovať s obeťou. V niektorých prípadoch môžu prejavy mobbingu nadobudnúť až trestnoprávne rozmery. Rizikovými skupinami sú najmä absolventi škôl, novonastupujúci pracovníci, pracovníci s nejakou odlišnosťou alebo hendikepom, ale aj ženy v mužskom kolektíve (pre školy nezvyčajné a málo pravdepodobné) alebo muži v typicky ženskom kolektíve, obľúbenosť u nadriadených, lepšie pracovné výsledky a pod.

Bossing je šikanovanie podriadených nadriadeným. Bossing je vlastne modifikáciou mobbingu, kedy šikanujúca osoba je v rámci pracovného zaradenia nadriadená. Pri bossingu vedúci zamestnanec nadmerne a neoprávnene kritizuje zamestnanca, vyčíta mu aj nedostatky, ktoré u iných prehliada, zadržiava dôležité informácie, prehnane pracovne zaťažuje pracovníka, pracovník nemôže vyjadriť svoj názor a pod.

Mobbing a bossing sa vyznačujú rafinovanosťou, skrytosťou a zákernosťou. Závažným problémom je skutočnosť, že jednotlivé prejavy môžu byť bežnou súčasťou pracovného prostredia, ale pri mobbingu a bossingu sa dejú neustále a voči jednému pracovníkovi.

Staffing je špecifickou formou násilia na pracovisku, kedy páchateľom, agresorom, je podriadený zamestnanec, resp. podriadení zamestnanci a obeťou vedúci zamestnanec. Pri staffingu teda zamestnanci šikan

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály