Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Projekt ERASMUS+

Dátum: Rubrika: Projekty

Škola môže byť zábavná

Ako zefektívniť vyučovací proces tak, aby prinášal pozitívne výstupy pre všetkých zúčastnených, žiakov aj pedagógov? Ako kvalitne pripraviť súčasných žiakov základnej školy v súlade s celosvetovými požiadavkami na ich kľúčové kompetencie a globálnu výchovu aktívneho európskeho občana? Jednou z overených ciest je aj zdieľanie spoločných skúseností z edukácie v rámci projektu Erasmus+. Článok má ambíciu pozitívnym príkladom z praxe motivovať nielen základné školy k ich zapojeniu do budovania zahraničných strategických partnerstiev.

V komentári testovania PISA 2015 (Varsík, 2017), ktorý sa zameriaval na porovnanie vybraných charakteristík vzdelávacích systémov, sa okrem iného uvádza, že v krajinách s lepšími výsledkami v testovaniach nemuseli žiaci tráviť viac času učením sa, ale učili sa efektívnejším spôsobom. Väčšina žiakov slovenských škôl však do tejto kategórie nepatrí. Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania – Učiace sa Slovensko sa zameriava na hľadanie možností, ako to zmeniť. Kolektívy aj jednotlivci z odbornej verejnosti zanietene diskutujú o pozitívach aj negatívach, ktoré by tieto zmeny mohli priniesť do života našich škôl.

K základným podmienkam efektívneho učenia patrí zmysluplný obsah, pretože pozornosť venujeme tomu, čo nám dáva zmysel. Zmysluplnosť učenia podporuje bohatosť zážitkov z reálneho sveta a vlastná skúsenosť s ich prežívaním.

Pre efektivitu vyučovania cudzích jazykov je dôležité vytvárať čo najviac príležitostí pre komunikáciu žiakov v reálnych situáciách. Zvýšenie záujmu o ďalšie zdokonaľovanie v cudzojazyčných komunikačných zručnostiach u žiakov narastá aj vďaka možnostiam spoznávania iných krajín a kultúr v rámci projektu Erasmus+.

Ciele projektu ERASMUS+

Cieľom je pomôcť zvýšiť kvalitu výučby a učenia od predškolského po sekundárne vzdelávanie v školách v celej Európe. Ľudia pracujúci v školskom vzdelávaní môžu rozvíjať svoje odborné schopnosti a spolupracovať s partnermi v Európe. Projektové aktivity sa zameriavajú na riešenie konkrétnych spoločných problémov výmenou osvedčených postupov a testovaním inovatívnych postupov. Vytvárajú sa „Strategické partnerstvá“ medzi školami v Európe, ktoré môžu pokračovať aj po skončení projektových aktivít.

Počas rokov 2016 – 2018 je aj Základná škola Park Angelinum v Košiciach zapojená do tohto významného projektu. Vďaka iniciatíve pani učiteľky Mgr. Evy Lázárovej, ktorá je autorkou aj koordinátorkou projektu „School can be fun – Škola môže byť zábavná“, vzniklo partnerstvo vybraných škôl zo: Slovenska, Holandska, Portugalska, Litvy, Poľska.

Ich spoločným záujmom je zlepšenie úrovne a kvality výučby a učenia sa. Cieľom medzinárodnej spolupráce je prebrať a odovzdávať skúsenosti z „dobrej praxe“ medzi zapojenými školami. Prostredníctvom spoznávania jednotlivých škôl z pohľadu edukačného procesu, ale aj celkovej kultúry, či budovania tradícii v školskom systéme, získavajú účastníci projektu cenné skúsenosti, ktorými môžu významným spôsobom ovplyvniť aj ďalší rozvoj školy.

Pozitívny prínos projektu pre učiteľov a žiakov

Na konferencii OECD Vzdelávanie pre zajtrajšok (Vzdelávanie pre zajtrajšok, Bratislava, 2001, In Hrmo, Turek, 2003) sa okrem iných definujú aj nasledujúce kľúčové kompetencie žiakov:

  • Dobrá schopnosť u
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály