Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Zameranie štátneho zdravotného dozoru

Dátum: Rubrika: Hygiena a zdravotníctvo

Výkon štátneho zdravotného dozoru vyplýva zamestnancom úradu verejného zdravotníctva a zamestnancom regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR zo zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 355/2007 Z. z.“). Ide o kontrolu dodržiavania všetkých ustanovení tohto zákona, všeobecne záväzných právnych predpisov vydaných na jeho vykonanie a iných všeobecne záväzných právnych predpisov, upravujúcich ochranu verejného zdravia. Pracovník, ktorý vykonáva štátny zdravotný dozor, sa preukazuje pri jeho výkone služobným preukazom a je oprávnený požadovať preukázanie totožnosti osôb, ktoré vykonávajú činnosti, spadajúce pod kontrolu.

Základné znaky a zásady štátneho zdravotného dozoru

Štátny zdravotný dozor musí byť:

  • nezávislý – nesmie byť ovplyvniteľný miestnymi štátnymi orgánmi, politickými či inými zoskupeniami,
  • odborný – zameraný aj na odborné usmerňovanie primárnej ochrany a podpory zdravia, zdravotnú výchovu a prehlbovanie znalostí kontrolovaných osôb,
  • zákonný – vykonávaný len v rozsahu a spôsobom, ktorý vymedzuje zákon,
  • efektívny – sledujúci zlepšenie životných alebo pracovných podmienok a to ako u daného kontrolovaného subjektu, tak aj pre prípravu nových právnych noriem,
  • adekvátny – stavu zistenému pri jeho výkone.

Zásady výkonu štátneho zdravotného dozoru možno určiť z cieľov, rozsahu a sledovaného efektu výkonu dozoru. V záujme zabezpečenia plnenia základných zásad výkonu dozoru je nevyhnutné vykonávať ho podľa stanoveného plánu previerok, ale aj cielene, so zameraním na konkrétnu oblasť plnenia povinností na úseku ochrany zdravia, vrátane prešetrovania sťažností a petícií, odberu vzoriek vybraných druhov tovaru alebo výrobkov, pri epidémiách a pod.

Oprávnenia osôb vykonávajúcich štátny zdravotný dozor

Pracovníci, ktorí vykonávajú štátny zdravotný dozor, sú oprávnení vstupovať na pozemky, do prevádzkarní, zariadení a objektov, ktoré súvisia s predmetom štátneho zdravotného dozoru a požadovať potrebné sprevádzanie. Sú oprávnení odoberať vzorky v množstve a v rozsahu potrebnom na vyšetrenie a vykonávať ich odborné posúdenie, vykonávať zistenia vrátane potrebnej fotodokumentácie, videodokumentácie a zvukových záznamov, požadovať informácie, údaje, vysvetlenia, podklady, nazerať do príslušných dokladov a ukladať na mieste výkonu štátneho zdravotného dozoru opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov.

V prípade, že pracovník, vykonávajúci štátny zdravotný dozor uloží opatrenie, je povinný o uložení opatrenia vyhotoviť zápisnicu s poučením, že je možné podať námietky voči uloženým opatreniam. Námietky možno podať písomne do desiatich dní od uloženia opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov orgánu verejného zdravotníctva, ktorého zamestnanec opatrenie uložil. O námietkach následne rozhodne príslušný orgán verejného zdravotníctva do 15 dní od ich doručenia.

Predpisy, ktoré treba dodržiavať na úseku školských stravovacích zariadení

Štátny zdravotný dozor v zariadeniach spoločného stravovania sa vykonáva podľa:

Na úseku školských stravovacích zariadení sa okrem štátneho zdravotného dozoru vykonáva aj tzv. úradná kontrola potravín, nakoľko v zmysle zákona č. 152/1995 Z. z. sú orgány verejného zdravotníctva aj orgánmi úradnej kontroly potravín v zariadeniach spoločného stravovania. Tieto kontroly sa realizujú na základe viacročného národného plánu kontroly.

Predmet kontroly v školských stravovacích zariadeniach

Kontrola dokumentácie

V rámci dokumentácie sa kontroluje, či príslušné stravovacie zariadenie má rozhodnutím schválené uvedenie do prevádzky. Vyplýva to z § 13 ods. 4 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z. V zmysle uvedeného úrad verejného zdravotníctva alebo regionálny úrad verejného zdravotníctva rozhoduje o návrhoch na uvedenie priestorov do prevádzky vrátane návrhov na zmenu v ich prevádzkovaní a ak si to vyžaduje objektivizáciu faktorov životného prostredia alebo pracovného prostredia, o návrhoch na uvedenie priestorov do skúšobnej prevádzky.

K ďalším dokumentom, ktoré podliehajú kontrole, sú osvedčenia o odbornej spôsobilosti osôb, pracujúcich v stravovacom zariadení. Podľa § 15 ods. 2 písm. c) zákona č. 355/2007 Z. z. patria činnosti súvisiace s výrobou, manipuláciou a uvádzaním do obehu potravín a pokrmov medzi epidemiologicky závažné činnosti. Podľa § 16 ods. 1 tohto zákona osobitnou podmienkou na vykonávanie epidemiologicky závažných činností je odborná spôsobilosť, ktorá sa (okrem iného) preukazuje dokladom o absolvovaní príslušného odborného vzdelania. Vyhláš

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály