Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Digitalizácia vzdelávacieho procesu

Dátum: Rubrika: Manažment

Súčasná globalizácia ekonomiky predstavuje prechod od národného k svetovému hospodárstvu, pričom celosvetová prepojenosť a vzájomná závislosť prináša mnohé flexibilné zmeny, ktoré ovplyvňujú nielen ekonomiku, ale aj ostatné oblasti spoločenského života, medzi ktoré patrí aj oblasť vzdelávania. Vznik zjednotenej Európy si vyžaduje presadzovať európsku dimenziu vzdelávania, mobilitu študentov a učiteľov v rámci EÚ, aktívne zapájanie sa do vzdelávacích programov EÚ. Ak má náš rezort školstva udržať krok s ostatnými krajinami EÚ, pripravovať absolventov schopných reagovať na potreby moderného trhu práce, rozvíjať vedecko-výskumný potenciál a všetko to realizovať s čo najmenším administratívnym zaťažením, je komplexná digitalizácia vzdelávania v súčasnom zložitom globálnom prostredí nevyhnutnosťou. Aj z tohto dôvodu MŠVVaŠ SR rozbehlo projekt digitalizácie regionálneho školstva v súlade so záväzkami Slovenskej republiky, vyplývajúcimi zo Stratégie Európa 2020, ktorého tézy sú rozpracované v materiáli „Koncepcia informatizácie rezortu školstva s výhľadom do roku 2020 – DIGIPEDIA 2020“.

Koncepcia digitalizácie regionálneho školstva prináša základnú predstavu ďalšieho rozvoja vzdelávania, vedy, výskumu a športu z pohľadu celosvetových trendov digitalizácie a rozvojových potrieb Slovenska. Cieľom je zadefinovať technologické potreby v nasledujúcich rokoch, aby slovenské školstvo a vedecké pracoviská mohli aj naďalej zvyšovať svoju kvalitu.

Čo je hlavným cieľom Programu DIGIPEDIA 2020?

V rámci tohto programu chce vláda priniesť slovenským žiakom, študentom a učiteľom moderný spôsob vzdelávania, zodpovedajúci svetovým trendom. Nakoľko však vzdelávanie za pomoci digitálnych technológií sa bude vnímať ako súčasť klasického vzdelávania, netreba sa obávať, že budú odstránené z vyučovacieho procesu učebné pomôcky v písomnej forme.

Medzi základné ciele Koncepcie patrí rozvoj najmodernejších technológií na podporu výučby a výskumu, implementácia modernej centralizovanej IKT infraštruktúry pre potreby regionálneho a vysokého školstva, vedecko-výskumných a športových organizácií, digitalizácia vzdelávania v materských, základných, stredných a vysokých školách, optimalizácia procesov v rezorte a ich podpora zavedením elektronických služieb naviazaných na eGovernment.

Aké sú hlavné piliere digitalizácie vzdelávania?

Aby bol proces digitalizácie školstva plnohodnotný, musí byť komplexný a musí pokrývať všetky dôležité oblasti. Preto sa rezort školstva rozhodol postaviť proces digitalizácie školstva na troch pilieroch.

  • Prvým pilierom je zabezpečenie digitálneho obsahu najmä pre regionálne školstvo, kde sa bude zdôrazňovať nielen kvalita digitálneho vzdelávacieho obsahu, ale aj možnosť jeho prepojenia s konkrétnymi učebnicami, printovými metodickými príručkami pre učiteľov, či pre študentov. Jeho hlavným cieľom nie je nahradiť tradičné vzdelávacie materiály digitálnymi, ale vzájomne ich integrovať a rozšíriť tak možnosti vzdelávania, uľahčiť prácu pedagógom a zatraktívniť výučbu pre študentov.
  • Druhým nevyhnutným pilierom je modernizácia potrebnej infraštruktúry. V rámci nej bude do každej školy zavedený vysokorýchlostný internet, ktorý zvýši dostupnosť on-line vzdelávacieho obsahu a interaktívnych nástrojov. Okrem toho sa plánuje vybavenie škôl nevyhnutnou modernou vzdelávacou ­technikou, ktorá umožní využívať digitálny vzdelávací obsah v bežnej výučbe.
  • Tretí pilier patrí medzi prioritné ciele. Je ním zvyšovanie digitálnych zručností pedagógov, ktorí aj v dobe digitálnej výučby budú mať naďalej nezastupiteľnú úlohu. Aby však mohli sprostredkovávať poznatky žiakom a študentom aj v digitálnom prostredí, budú musieť byť na svoju úlohu primerane odborne pripravení. Cieľom je pripraviť pedagógov po odbornej stránke na novú rolu v čo najvyššom počte.

Ako sa zmení týmto programom kvalita vzdelávania na Slovensku?

Zámery ministerstva školstva v oblasti digitalizácie vzdelávania sa vzťahujú na všetky stupne škôl – materské, základné, stredné aj vysoké školy, s prihliadnutím na potreby daného stupňa a autonómiu vysokého školstva.

Podľa skúseností zo zahraničia je zrejmé, že zavedením interaktivity prostredníctvom digitálneho vzdelávacieho obsahu do vyučovania, niekoľkonásobne vzrastá záujem žiakov a študentov o vyučovanú látku aj v predmetoch, kde sa doposiaľ uplatňovali iba klasické metódy.

Najmarkantnejšie sa to prejavuje v prírodovedných predmetoch ako matematika, fyzika, chémia.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály