Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Vzdelávacie programy pre mládež na roky 2014 - 2020

Dátum: Rubrika: Vzdelávanie

Slovensko je jednou z najmladších krajín EÚ s takmer dvomi miliónmi mladých ľudí do 30 rokov. Súčasná mladá generácia predstavuje podstatnú časť obyvateľstva – cca 37,4 %. Táto skupina má špecifické potreby, ktoré treba brať do úvahy v procese ich prípravy na život a pracovnú dráhu. Na základe týchto dôvodov MŠVaŠ SR vypracovalo „Návrh Stratégie Slovenskej republiky pre mládež na roky 2014 – 2020“. Ide o dokument, ktorý popisuje strategické ciele v rôznych oblastiach života mladých ľudí, ktoré chce Slovensko dosiahnuť do roku 2020. Za základné témy boli určené tematické oblasti Stratégie EÚ pre mládež a to vzdelávanie, zamestnanosť, sociálna inklúzia, participácia, dobrovoľníctvo, zdravie a zdravý životný štýl, tvorivosť a podnikavosť, mládež a svet a práca s mládežou. Stratégia je výsledkom aktívneho dialógu mládeže so zástupcami štátnej správy, regionálnej a miestnej samosprávy, ako aj mimovládneho sektora.

Programy pre mládež

Programy pre mládež vznikli na základe potreby štruktúrovanej a systematickej podpory takých aktivít mládeže, ktoré prispievajú k získavaniu kompetencií, potrebných pre plnohodnotný spoločenský a pracovný život.

Programy vychádzajú zo zákona č. 282/2008 Z. z. o podpore práce s mládežou a o zmene a doplnení zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Implementačným orgánom programov je IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, je štátna inštitúcia, priamo riadená Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Oblasťou jej činnosti je práca s mládežou mimo školy a rodiny a mládežnícka politika na Slovensku aj mimo neho. Základné témy aktivít IUVENTY sú: účasť mládeže na živote spoločnosti, rozvoj mládežníckeho dobrovoľníctva, výchova k ľudským právam, neformálne vzdelávanie a zapojenie mladých ľudí s nedostatkom príležitostí do spoločnosti.

Všeobecné ciele Programov sú zamerané na zvýšenie kompetencií mladých ľudí pri príprave na ich spoločenský a pracovný život, posilnenie ich postavenia v spoločnosti, ako aj na podporou mladej generácie, ako základu modernej, vedomostnej a na znalostiach založenej spoločnosti, prostredníctvom rozvoja mládežníckej politiky, práce s mládežou a výskumu v oblasti mládeže. Medzi špecifické ciele programov patrí rozvoj kvality v práci s mládežou prostredníctvom podpory národných a nadregionálnych občianskych združení detí a mládeže, ktoré pracujú na členskom princípe a systematicky a pravidelne pracujú s mládežou, napĺňanie priority aktuálnej národnej stratégie pre mládež prostredníctvom projektovej činnosti, rozvoj zastupiteľskej demokracie a reprezentácie mládeže na úrovni regiónov a na celoštátnej úrovni, rozvoj činnosti servisných a klientsky orientovaných organizácií v oblasti práce s mládežou na nadregionálnej a celoštátnej úrovni, ako aj rozvoj mládežníckej politiky a práce s mládežou na miestnej a regionálnej úrovni.

Slovenský inštitút mládeže IUVENTA, ako príspevková organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, poskytuje vzdelávacie, metodické a informačné aktivity pre rôzne cieľové skupiny obyvateľov, plní úlohy vyplývajúce zo základných materiálov štátnej politiky voči deťom a mládeži, koordinuje a realizuje aktivity na podporu a rozvoj výskumu v oblasti mládeže, administruje grantové programy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a EÚ (Mládež v akcii), pôsobí v oblasti podpory práce s talentovanou mládežou (olympiády a predmetové súťaže), je sídlom Eurodesku – Európska informačná sieť pre mládež a mládežníckych pracovníkov.

Medzi základné aktivity IUVENTY patria:

  • vzdelávacie aktivity – participácia mládeže na živote školy, obce a regiónu, mládežnícke dobrovoľníctvo, podpora aplikantov v grantových programoch, výchova k ľudským právam, vzdelávacie aktivity v oblasti práce s talentovanou mládežou a. i.,
  • koncepčné aktivity – príprava materiálov ku koncepcii štátnej politiky, podklady k zákonom ovplyvňujúcim život a postavenie mladých ľudí alebo subjektov pracujúcich s mládežou (občianske združenia, centrá voľného času...) a i.,
  • informačné aktivity – informačná sieť pre mladých ľudí a pracovníkov s mládežou, podklady do Európskych portálov EKCYP, Youth Portal a i.,
  • výskumné aktivity – zriadenie a dopĺňanie databázy archívu výskumov o mládeži, semináre na tému výskum, sieť poznatkov, spolupráca na rôznych výskumných projektoch, priama podpora výskumov a i.,
  • podporné aktivity pre rozvoj práce s deťmi a mládežou, napr. administrácia grantových programov, ako aj podporné aktivity v oblasti práce s talentovanou mládežou – organizácia celoštátnych kôl predmetových súťaží, sústredenia víťazov, stretávanie komisií,
  • medzinárodné aktivity, najmä vzdelávacie a informačné.

Cieľovými skupinami týchto aktivít sú dobrovoľní a profesionálni pracovníci s mládežou z občianskych združení, mládežníckych organizácií a školských zariadení, mládežnícki aktivisti, vedúci neformálnych skupín, pedagogickí pracovníci zo škôl a školských zariadení, žiaci základných a stredných škôl, pracovníci krajských školských úradov, pracovníci z rôznych úradov, ktorí svojimi rozhodnutiami ovplyvňujú život a postavenie mládeže, výskumníci a doktorandi, pôsobiaci v oblasti výskumu mládeže.

Základné oblasti aktivít IUVENTY vychádzajú z prioritných tém mládežníckej politiky, ako je participácia mládeže na živote obce, školy a regiónu, rozvoj mládežníckeho dobrovoľníctva, výchova k ľudským právam, neformálne vzdelávanie v oblasti práce s mládežou, inklúzia – zapojenie mladých ľudí s nedostatkom príležitostí do spoločnosti.

Mládežnícka politika je politika štátu, vyššieho územného celku, mesta alebo obce, ktorá sa zameriava na mládež a prijíma opatrenia, týkajúce sa rôznych oblastí života mládeže.

Hlavné ciele stratégie mládežníckej politiky

Z hľadiska investície do mládeže treba vynaložiť viac zdrojov na rozvoj oblastí politiky, ktoré ovplyvňujú mladých ľudí v ich každodennom živote a zlepšujú kvalitu ich života. Treba podporiť potenciál mladých ľudí na obnovu spoločnosti a aktívne ich zapájať do rozhodovacích procesov na všetkých úrovniach. Stratégia je plne kompatibilná s európskym rámcom, kde na základe súčasných poznatkov o situácii mládeže existujú tri všeobecné a prepojené ciele:

  • vytvoriť viac príležitostí pre mládež vo vzdelávaní a v zamestnaní,
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály