Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Dôležití dospelí vo vzájomných diskusiách

Dátum: Rubrika: Editoriál

Vyskúšajte našu 10-dňovú skúšobnú licenciu a získajte prístup k celému portálu zadarmo. Stačí sa bezplatne zaregistrovať.

Chcem prístup zdarma

Máte už predplatné? Prihláste sa.

Michael J. Mauboussin v knihe Dvakrát meraj píše: „...správanie tých, ktorí sú okolo nás, mimoriadne ovplyvňuje naše rozhodnutia. Tiež nám to ukazuje, že by sme sa nemali príliš náhliť pri posudzovaní správania iných, kým plne neoceníme kontext ich rozhodnutí“.

Súčasná situácia spôsobená pandémiou priniesla do škôl mimoriadne opatrenia. Učitelia, žiaci, rodičia zo dňa na deň sú vystavení skúške trpezlivosti, tolerancie, kreativity, ale aj nadhľadu a súdnosti konať v najlepšom záujme dieťaťa. Ako túto skúšku zvládnu, ukáže až čas.

Téme spracovania pocitov a sebaanalýze, ktorá je kľúčová pri riadení zmeny, venujeme priestor aj v 4. čísle časopisu Manažment školy v praxi.

„Rodič, dieťa, učiteľ v čase pandémie a po nej“ – to je názov príspevku Dušany Bieleszovej, ktorý vznikal v konzultácii s Vladimírom Labáthom, Michalom Božíkom a žiakom Adamom Kováčom. Venujeme sa v ňom aktuálnej téme z hľadiska otvoreného modelu skúmania novej situácie.

V dnešnej dobe viac ako kedykoľvek predtým treba z pozície učiteľa vnímať individualitu žiaka a prispôsobiť formu učenia preferovanému štýlu. Téme „Učebných štýlov“ sa venuje Erich Petlák. Všetky deti majú právo na to, aby sa im dostalo vzdelávanie v pravý čas a spôsobom, ktorý im vyhovuje.

Vždy je dôležité posúdiť, či zaradenie dieťaťa do bežnej triedy prinesie požadovaný efekt a či charakter inklúzie umožní individuálny rozvoj jedinca s ohľadom na jeho budúce potreby. V príspevku „Inkluze v prostředí škôl“ to zdôrazňuje Markéta Švamberk Šauerová.

Významné postavenie riaditeľa systéme riadenia je nespochybniteľné. Škola ako právnická osoba a školské zariadenie, ak tak rozhodol zriaďovateľ, je samostatným subjektom práva, vo vlastnom mene nadobúda práva a povinnosti a vykonáva právne úkony. Téme právneho postavenia riaditeľa školy savenuje Ingrid Konečná Veverková.

1. januára sa nadobudla účinnosť novela zákona o podpore práce s mládežou, ktorá reaguje na podnety z praxe a aktuálne potreby mládeže. Novelu rozoberá v príspevku s rovnakým názvom Žaneta Surmajová.

Enormný nárast problémov a konfliktov v školskej praxi má z psychologického hľadiska príčinu aj v nerešpektovaní poznatkov, ktoré vyplývajú z rozdielnosti medzi mužskou a ženskou psychikou. Téme aspektov komunikácie a rodových rozdielov sa venuje Tatiana Soroková.

O aplikácii princípov stratégie ochrany detí pred násilím informuje Peter Lengyel, ktorý zdôrazňuje, že poznanie Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím by malo byť súčasťou profesionálnej výbavy každého učiteľa a riaditeľa školy. Téma je aktuálna aj z hľadiska dôsledkov, ktoré karanténa prináša, kedy vzťahy v rodinách si prechádzajú skúškou kvality.

Významná talianska pedagogička Mária Montessori bola presvedčená, že dieťa má všetky potrebné informácie zakódované vo svojom „navigačnom systéme“, len ich musí vedieť rozbaliť v správnom čase. Preto k výberu aktivít, vhodných metód a foriem, ale aj k preverovaniu vedomostí, zručností a návykov treba pristupovať veľmi citlivo a so zreteľom na osobnosť žiaka, jeho možnosti s ohľadom na podmienky domáceho vzdelávania a v rešpektujúcej komunikácii rodič – učiteľ – žiak.


Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály