Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Majetok v účtovnej evidencii škôl a školských zariadení zriadených obcou (2.)
Dátum: Rubrika: Hospodárenie Zo seriálu: Majetok v účtovnej evidencii škôl a školských zariadení zriadených obcou
V minulom príspevku sme upozornili manažment škôl a školských zariadení na povinnosť hospodárne, efektívne a účinne nakladať a hospodáriť s majetkom, ktorý má zverený do správy a najmä na povinnosť sa o tento majetok starať, zveľaďovať ho a ochraňovať a viesť ho v účtovníctve. Snažili sme sa priblížiť problematiku vedenia majetku v účtovníctve. V aktuálnom príspevku sa budeme venovať jednotlivým druhom majetku, spôsobom jeho financovania a postupom pri jeho účtovaní.
(dokončenie z predchádzajúceho čísla)
Školy a školské zariadenia (ďalej len „školy“), ktoré obec zriadila, musia viesť majetok, ktorý im bol zverený do správy v účtovníctve; sú povinné dodržiavať zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p. a pri účtovaní o majetku postupovať podľa Opatrenia MF SR č. MF/16786/2007-31, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky v z.n.p. (ďalej len „Postupy účtovania“).
Vymedzenie majetku vo všeobecne záväzných právnych predpisoch
Ak sa pozeráme na majetok ako na ekonomickú kategóriu tak je pre nás najlepšie vychádzať z jeho definície vymedzenej v zákone č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v z. n. p., podľa ktorej majetok obce tvoria nehnuteľné a hnuteľné veci vrátane finančných prostriedkov, ako aj pohľadávky a iné majetkové práva, ktoré sú vo vlastníctve obce alebo ktoré nadobudne obec do vlastníctva prechodom z majetku SR alebo vlastnou činnosťou a tiež z definície uvedenej v zákone č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“), kde sú v § 2 cit. zákona vymedzené pojmy, dôležité pre definovanie majetku z účtovného hľadiska a to pojmy aktíva, pasíva, majetok a záväzky. Majetok ako ekonomická kategória je definovaný aj v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.
Členenie majetku vo všeobecne záväzných právnych predpisoch
Všeobecné zásady pre členenie majetku a záväzkov sú uvedené v Postupoch účtovania. Podľa § 16 ods. 1 Postupov účtovania z časového hľadiska sa majetok člení na:
- dlhodobý majetok,
- krátkodobý majetok.
Dlhodobým majetkom je majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je dlhšia ako jeden rok. Krátkodobým majetkom je majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je najviac jeden rok.
V Postupoch účtovania sú ďalej vymedzené zásady pre členenie dlhodobého majetku a jeho účtovanie. Podľa § 21 Postupov účtovania sa dlhodobý majetok člení na:
- dlhodobý nehmotný majetok,
- dlhodobý hmotný majetok,
- dlhodobý finančný majetok,
- dlhodobé pohľadávky.
? Ako súvisí členenie majetku so spôsobom jeho financovania a postupom pri jeho účtovaní?
Bez definície majetku a jeho správneho začlenenia nie je možné v rozpočtovej praxi škôl správne určiť spôsob jeho financovania, t. j. či pôjde o financovanie obstarania majetku z bežného alebo kapitálového rozpočtu a postup pri jeho účtovaní. Okrem definície majetku a jeho členenia v Postupoch účtovania je dôležité poznať definíciu majetku a jeho členenie ako sú uvedené v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“). V ďalšej časti si preto postupne zadefinujeme jednotlivé druhy majetku tak ako sú vymedzené jednak v Postupoch účtovania a jednak v ZDP.
Nehmotný majetok podľa ZDP
Nehmotným majetkom, ako ho
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk