Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Pedagogickí zamestnanci škôl ako realizátori školskej prevencie
Dátum: Rubrika: Prevencia, tímové aktivity Zo seriálu: Teoretické východiská
U žiakov základných a stredných škôl sa vyskytuje rôznorodé rizikové, resp. problémové správanie, od drobných prehreškov v správaní (ako napr. nečestné správanie, nedisciplinované správanie, porušovanie školského poriadku a pod.) až po závažné sociálno-patologické javy (páchanie trestnej činnosti, drogové a iné závislosti a pod.). Z pedagogického i preventívneho hľadiska je podstatné zistenie, že spáchaniu trestného činu väčšinou predchádza iné problémové správanie, ktoré nedosahuje závažnosť trestného činu. Z tohto dôvodu treba venovať väčšiu pozornosť prevencii a riešeniu problémového správania u žiakov základných a stredných škôl, pretože všetci maloletí či mladiství, ktorí sa dopustili tak závažného konania ako je spáchanie trestného činu, boli v minulosti žiakmi konkrétnej základnej či strednej školy. Je nevyhnutné aktívne pracovať so žiakom už pri páchaní menej závažných prehreškov, aby sa predišlo vzniku závažnejších problémov v správaní.
Škola, predovšetkým základná, má dôležitú úlohu, keďže ju navštevuje celá populácia vo veku od 6 rokov, okrem ojedinelých výnimiek. Je preto nevyhnutné v škole realizovať primárnu prevenciu a prípadné prejavy problémového správania žiakov efektívne riešiť.
Škola, ako profesionálna inštitúcia, zabezpečuje realizáciu prevencie, predovšetkým primárnej a keďže je problémové správanie u žiakov rozšírené, tak aj sekundárnej prevencie. V oblasti sekundárnej prevencie ide o komplexnú starostlivosť o žiakov s problémovým správaním, počnúc výchovnými problémami v rodine, cez porušovanie školského poriadku, končiac porušovaniami ustanovení platnej legislatívy.
Podstatou prevencie v školskom prostredí je podľa Ľ. Bizíkovej (2012) tak pôsobiť na žiakov, aby získali veku primerané základné predpoklady pre:
- pozitívny postoj k zdravie neohrozujúcemu životnému štýlu,
- zvýšenie porozumenia o dôsledkoch rizikového správania (na základe odborných objektívnych informácií),
- tendenciu uprednostňovať zodpovedné (informované) rozhodnutia s minimalizáciou škodlivého tlaku rovesníkov,
- uplatňovanie optimálnych komunikačných zručností,
- uprednostňovanie konštruktívneho riešenia svojich problémov,
- identifikáciu zdrojov odborného poradenstva a podpory,
- negatívny vzťah k rizikovému užívaniu návykových látok, prejavom agresívneho správania a šikanovania.
Aj M. Procházka (2019) upozorňuje, že cieľom školskej prevencie je komplexná zmena. Obsahom školskej prevencie sú aktivity, ktoré podporujú:
- rozvoj zdravého životného štýlu,
- rozvoj schopnosti pozitívneho využívania svojho voľného času,
- zvyšovanie sociálnych kompetencií žiakov,
- posilňovanie komunikačných zručností,
- vytváranie pozitívnej sociálnej klímy,
- formovanie postojov k spoločensky akceptovaným hodnotám.
Personálne zabezpečenie prevencie v školách, čiže realizátori prevencie, zohrávajú dôležitú úlohu. Prevenciu môžu realizovať pedagogickí i odborní zamestnanci škôl. Zameriame sa na úlohy a reálne možnosti pedagogických zamestnancov škôl v prevencii. Aktuálnou výzvou súčasnej školskej praxe je pripravenosť pedagogických zamestnancov realizovať účinnú prevenciu, ako aj problémy v správaní adekvátne riešiť.
Školský koordinátor prevencie
Zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch vymedzuje kariérovú pozíciu školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní. V súčasnej školskej praxi na Slovensku je ťažisko zodpovednosti za realizovanie prevencie na ich pleciach – sú to učitelia, ktorí väčšinou na plný úväzok aj učia. Koordinátor vo výchove a vzdelávaní koordinuje primárnu prevenciu drogových závislostí a ďalších sociálno-patologických javov, prierezové témy určené školským vzdelávacím programom alebo informatizáciu a vzdelávanie prostredníctvom informačno-komunikačných technológií.
Činnosť koordinátora prevencie v základných a stredných školách vyhodnocuje aj Štátna školská inšpekcia. V zmysle kritérií hodnotenia na školský rok 2019/2020 koordinátor vo výchove a vzdelávaní by mal koordinovať primárnu prevenciu, identifikovať problémy v osobnostnom a sociálnom vývine žiaka, poskytovať informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakom, učiteľom a zákonným zástupcom žiakov prostredníctvom systémových preventívnych akcií.
Koordinátor by mal preventívnu činnosť v škole koordinovať a tiež by mal spolupracovať s preventívnymi, poradenskými a inými odbornými zariadeniami, koordinátor vo výchove a vzdelávaní rozhodne nie je jediným realizátorom prevencie na príslušnej škole.
V kompetenčnom profile učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa druhého stupňa základnej školy i učiteľa strednej školy sa uvádza:
- mať základné praktické skúsenosti s rozpoznaním sociálno-patologické prejavov správania sa žiakov,
- poznať riziká sociálno-patologických javov a možnosti primárnej prevencie a nápravy,
- rozpoznať sociálno-patologické prejavy správania sa žiakov,
- cielene
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk