Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Školstvo na stránkach denníka Pravda v roku 1945
Dátum: Rubrika: Z histórie školstva Zo seriálu: Obdobie neslobody
Najväčší vojnový konflikt v dejinách ľudstva sa skončil 9. mája 1945. Svet, ale aj Slovensko riešili otázky povojnovej obnovy a čo najskoršieho návratu do bežných koľají. V obnovenom Československu predstavovali jednu z hlavných politických síl Komunistická strana Československa a Komunistická strana Slovenska (ďalej len „KSS“). Predstavy o novom a lepšom povojnovom svete sa mali premietnuť i do podoby školstva. Názory komunistov na školstvo možno reflektovať z archívnych stránok denníka Pravda, ktoré bolo oficiálnym tlačovým orgánom KSS. Záujem o školstvo posilňovala i skutočnosť, že práve nominant KSS Laco Novomeský pôsobil vo funkcii povereníka školstva a osvety. (Pozn.: Je dôležité upozorniť, že články v Pravde z roku 1945 treba vnímať ako dobové vnímanie reality často so snahou ovplyvniť názory čitateľov.)
Prvotným cieľom po skončení bojov bol čo najrýchlejší návrat života do bežných koľají vrátane skorého otvorenia škôl. Už 13. mája sa čitateľ mohol dozvedieť o začatí výučby na západnom Slovensku, o prípravách na zahájenie vyučovania [1]. O dva dni neskôr sa objavuje správa o prebiehajúcej výučbe v 26 školách po Bratislave a okolí [2]. Dôležitejšie však boli organizačné či politické zmeny v školstve. Dňa 18. mája priniesla Pravda reportáž zo zasadnutia Slovenskej národnej rady, ktorá opätovne prijala poštátnenie školstva deklarované už počas Slovenského národného povstania. Rokovalo sa aj o ďalšom priebehu stredoškolského či vysokoškolského štúdia [3]. V školstve ostávali po vojne i ľudia s praxou počas Slovenského štátu. Ako informuje článok Nový duch vo výchove mládežez 2. júna, preverovanie zamestnancov povereníctva školstva a osvety mali zabezpečovať dotazníky a ďalšie zásady, ktoré mali určiť osudy školských zamestnancov podľa toho, či boli členmi Hlinkovej slovenskej ľudovej strany, Hlinkovej gardy, Hlinkovej mládeže, či sa členmi uvedených organizácií stali dobrovoľne alebo z donútenia [4]. K problému sa 10. júna v úvahe Slovo o školstve a výchove vrátil spisovateľ Fraňo Kráľ. Zdôraznil nutnosť vysporiadania sa so školskými zamestnancami, ktorí sa angažovali v časoch ľudáckeho režimu [5].
Podstatne širší priestor venovala v roku 1945 Pravda poštátneniu školstva - snahám o jeho propagáciu alebo poukazovanie na jeho kritikov. V júli sa objavilo niekoľko článkov, ktorých autormi mali byť bežní ľudia.[6] Kritizovali dovtedajšie pomery v školstve, existenciu cirkevných škôl a kritikov poštátnenia, najmä z radov rímskokatolíckej cirkvi. Dňa 27. júla sa objavil článok Netrieštiť národ na konfesie informujúci o manifestáciách učiteľov v niekoľkých bratislavských školských inšpektorátoch. Prezentovali sa protesty voči aktivitám niektorých predstaviteľov rímskokatolíckej cirkvi, žiadalo sa urýchlenie procesu poštátnenia škôl a vymanenie školstva spod vplyvu osôb potenciálne zameraných proti novému politickému režimu. Nájsť možno i pokusy o zdôvodnenie nutnosti poštátnenia školstva [7].
Koncom roku 1945 zamestnanec povereníctva školstva Ján Pivovarník v článkoch Prečo poštátňuj
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk