Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Plánovanie výletov a exkurzií v základných školách

Publikované: Autor/i: Mgr. Peter Lengyel, PhD.

Školské výlety a exkurzie patria neodmysliteľne k školskému roku. Nie je nezvyčajné, že v deťoch aj po rokoch rezonujú spomienky. Veselé zážitky a príhody stmeľujú kolektívy. Dobrá exkurzia, či vhodne zvolený výlet, môže šikovnému pedagógovi dať viac, než by sa mohlo zdať. Potenciál aktivít mimo školy často nevidíme pre prílišnú upätosť na zameranie, organizáciu, bezpečnosť, alebo kvôli tomu, že výlet berieme ako nutné zlo.

Legislatívne vymedzenie školských výletov

Školská legislatíva upravuje organizačné zabezpečenie aktivít mimo školy. V súčasnosti nie všetky legislatívne vymedzenia zodpovedajú aktuálnym potrebám žiakov prepájať teoretické vedomosti s praxou. Mnohé nie vždy zohľadňujú organizačnú náročnosť akcií.

Napríklad, legislatíva nepokrýva dostatočne zabezpečenie v prípade výletov spojených s kúpaním, alebo pobytom mimo školu, napr. v mestskej knižnici, ani turistiku so žiakmi v Tatrách, hoci nároky na bezpečnosť a organizáciu pri týchto aktivitách sú rôzne. K výletom neodmysliteľne patria aj atrakcie rôzneho druhu, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor. Vyhláška č. 224/2011 Z. z. by mohla reflektovať úzus múzeí, ktoré umožňujú aj viac dospelých v skupine detí, čím sa múzeá zabezpečujú proti vzniku škody nedostatočným dozorom. Na druhej strane sú riaditelia škôl, ktorí vyšlú skupinu 23 detí s jedným pedagógom vlakom, a to na druhý koniec republiky, pritom legislatívne nič neporušujú. Manažéri škôl tak vystavujú učiteľa neadekvátnej zodpovednosti. Tieto skutočnosti si žiadajú prepracovanejší rámec, ktorý by viac chránil učiteľa a zodpovedal potrebám žiakov. Významným prvkom pri výletoch a exkurziách sa stáva využívanie verejnej dopravy, vlakov, čo si tiež pýta dôslednejšiu pozornosť.

Problémom legislatívy je, že vníma aktivity mimo školy ako doplnok, hoci trendy vo vzdelávaní dbajú na čo najvyššiu prepojenosť s praxou a realitou prostredníctvom aktivít, vzdelávacích programov, výstav, besied, ktoré sa konajú zväčša mimo pôdu školy.

Obsahová stránka školských výletov

Legislatívne podmienky pre organizovanie školských výletov a exkurzií sa v najbližších mesiacoch nezmenia, ale aj v novom školskom roku ich potrebujeme naplánovať.  Zamerajme sa preto na obsahovú stránku, na metódy a faktory, ktoré ovplyvňujú to, čo si v konečnom dôsledku žiak z takejto formy vzdelávania vezme. Ak opustíme zaužívané mechanizmy, ktoré nás nútia rozmýšľať v 45-minútových intervaloch a skratkách predmetov, otvorí sa nám široký priestor na aktivity najrôznejšieho druhu. Akonáhle berieme deti mimo školy, mali by sme počítať s tým, že sa budeme stretávať s realitou života nie podľa predmetov, ale pekne „vcelku“. Napríklad, hoci je načim cieĺom ukázať deťom výrobu papiera na hodinách chémie,

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

Školský obvod základnej školy A

Publikované: Aktualizované:

Ústava Slovenskej republiky stanovuje štátu povinnosť určiť dĺžku a trvanie povinnej školskej dochádzky. Štát preniesol kompetenciu vytvárať podmienky na povinnú školskú dochádzku na územnú samosprávu - obce. Podľa § 6 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“) štát obci ustanovil povinnosť vytvárať podmienky na plnenie povinnej školskej dochádzky a to najmä tým, že obec zriaďuje základné školy.