Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Vyhláška o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež

Publikované: Autor/i: -

15. marca 2023 nadobudla účinnosť vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 75/2023 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, ktorá upravuje priestorové usporiadanie a funkčné členenie zariadenia, vybavenie zariadenia, prevádzku zariadenia, režim dňa, stravovania, pitný režim, výchovno-vzdelávaciu činnosť aj náležitosti prevádzkového poriadku. Ponúkame prehľadný výťah.

Zariadenie pre deti do 6 rokov: materská škola;zariadenie starostlivosti o deti do 3 rokov veku dieťaťa; prevádzkareň, v ktorej sa prevádzkuje živnosť starostlivosti o deti do 6 rokov veku dieťaťa, ak nie je zariadením starostlivosti o deti do 3 rokov veku dieťaťa; prevádzkareň, v ktorej sa prevádzkuje živnosť výchovy a mimoškolského vzdelávania; zariadenie, v ktorom sa poskytuje služba výchovy a starostlivosti o deti a mládež, ak nie je zariadením sociálnych služieb alebo zariadením sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Vyčlenené vonkajšie priľahlé priestory tvorí trávnatá plocha a detské ihrisko (ak nie sú, môžu sa využívať detské ihriská, areály a parky občianskej vybavenosti). Na nezastavanom pozemku školy (ak je priľahlou súčasťou zariadenia pre deti do 6 rokov, je oplotený) je vyčlenená plocha na šport a pohybové aktivity.

Priestorové usporiadanie a funkčné členenie vnútorných priestorov umožňuje:

  • funkčnú nadväznosť priestorov, ich samostatnú prevádzku bez vzájomného rušenia,
  • voľné hry detí, oddych, výchovno-vzdelávaciu činnosť, osobnú hygienu s otužovaním, stravovanie a telesné cvičenia, ak ide o zariadenie, v ktorom prebieha výchova a vzdelávanie detí a žiakov do 18 rokov veku.

V zariadeniach pre deti do 6 rokov je vyčlenených:

  • na 1 dieťa najmenej 3 m2 plochy herne a spálne,
  • na 1 ležadlo na spanie priestor s rozlohou najmenej 1,7 m2,
  • na 1 stoličku v jedálni vyčlenený priestor s rozlohou najmenej 1,4 m2 plochy jedálne.

V zariadeniach pre deti do 6 rokov veku, kde sú umiestnené deti do 2 rokov je spálňa stavebne oddelená alebo priestorovo oddelená.

  • V škole, okrem špeciálnej školy,v ŠKD, v CVČ a v prevádzkarni, v ktorej sa prevádzkuje živnosť výchovy a mimoškolského vzdelávania detí a mládeže, sa určí na 1 žiaka najmenej 1,6 m2 plochy triedy pre teoretické vyučovanie a  najmenej 2 m2 plochy odbornej pracovne, laboratória, počítačovej triedy, jazykovej triedy a triedy strojopisu.
  • V špeciálnej škole sa na 1 žiaka určí najmenej 2,3 m2 plochy triedy pre teoretické vyučovanie.
  • V miestnosti, kde sa zabezpečuje vyučovanie žiakov v škole v prírode, sa na 1 žiaka určí 1,5 m2 podlahovej plochy.
  • V ZŠ sa na 1 žiaka určí najmenej 2 m2 plochy priestoru pre praktické vyučovanie.
  • Na SŠ a v špeciálnej škole najmenej 2 m2 plochy priestoru pre praktické vyučovanie v odbore zameranom na ručné obrábanie a najmenej 10 m2 plochy priestoru pre praktické vyučovanie v odbore zameranom na strojové obrábanie.
  • V škole sa na 1 žiaka určí najmenej 4 m2 plochy vnútorných priestorov určených na výučbu TaŠV, v prípade plošne náročných druhov cvičení najmenej 8 m2 týchto priestorov a v šatni pri priestoroch určených na výučbu TaŠV najmenej 0,5 m2 plochy šatne.
  • V ŠKD, CVČ a v prevádzkarni, v ktorej sa prevádzkuje živnosť výchovy a mimoškolského vzdelávania detí a mládeže, a v zariadení, v ktorom sa poskytuje služba výchovy a starostlivosti o deti a mládež, sa na 1 žiaka určí najmenej 2 m2 plochy priestoru určeného na záujmovú a oddychovú činnosť.
  • V škole v prírode sa na 1 žiaka určí 1,5 m2 alebo na jedno dieťa predškolského veku určí 3 m2 plochy priestoru určeného na trávenie voľného času.
  • Ak je súčasťou zariadenia pre deti a mládež aj jedáleň, na 1 stoličku sa určí najmenej 1,4 m2 plochy jedálne.

Vybavenie zariadenia pre deti a mládež

Trieda školy:

  • je vybavená školským nábytkom, ktorý zohľadňuje rozdielnu telesnú výšku žiakov,
  • pri používaní tabule sa dodržiava zrakový uhol, ktorého vrchol leží na zadnej hrane pracovnej plochy prvého stola žiaka pred tabuľou a je tvorený spojnicami
Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

Zásady poskytovania prvej pomoci - zlomeniny lebky, tvárových kostí a rebier N

Publikované:

Zlomeniny lebky patria medzi závažné poranenia, pri ktorých predpokladáme poranenie mozgu. Zlomeniny môžeme nahmatať ako preliačinu (preliačené časti lebky sa vtlačia do mozgu). Pri každej rane na hlave musíme myslieť na poranenie mozgu. Ak je pacient pri vedomí vyšetríme postihnutého v tej polohe v akej sa nachádza a prípadné krvácanie ošetríme sterilným prekrytím.