Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Využitie ChatGPT v edukácii

Publikované: Autor/i: PaedDr. Dušana Bieleszová

Napriek tomu, že korene umelej inteligencie siahajú do 50. rokov minulého storočia1, v súčasnosti jej vývoj rýchlo napreduje a nadobúda veľký význam. ChatGPT – jazykový model, ktorý je trénovaný pomocou strojového učenia na základe algoritmu GPT a slúži na konverzáciu s používateľom v naturálnom jazyku, možno využiť aj v školách. 

Do edukačného procesu možno ChatGPT začleniť viacerými spôsobmi. Sprievodcu ChatGPT pre učiteľov a vzdelávacie materiály ponúka napr. nezisková iniciatíva AI dětem, ktorá je zložená z pedagógov a expertov z oblasti AI (Artificial Intelligence).2 Príručka, ktorú prevzali od Andrewa Herta, obsahuje konkrétne príklady a stratégie. Autori ju komunikujú ako živý materiál pre spoluprácu medzi učiteľmi.Tipy na využitie aplikácií prináša aj popularizátor informatiky, programovania a umelej inteligencie Martin Špaňo.4 V roku 2019 vydal knihu The Artificial Intelligence in a Nutshell, ktorá obsahuje úvod do oblasti umelej inteligencie pre netechnické publikum. Kniha bola preložená do slovenčiny pod názvom Umelá inteligencia v orechovej škrupinke.5

Aplikáciu možno využiť aj v edukácii, treba ju však používať obozretne.

  • Odporúčame najprv skúšať štýl, ako komunikuje, tvorí vety, odpovedá na otázky.
  • Je dôležité overovať si zdroje.
  • Súčasne treba zdokonaľovať vlastné expertné metodické a didaktické zručnosti.
  • Je dôležité zaradiť medzi ďalšie vzdelávanie napr. tréning kritického myslenia, prácu s viacerými zdrojmi súčasne.
  • Treba sa naučiť pružne využívať rôzne nástroje a stratégie učenia.
  • Je dôležité využívať vyššie kognitívne funkcie, schopnosť analyzovať a hodnotiť informácie, interpretovať ich správne.

S použitím umelej inteligencie rastie aj potreba využívania mäkkých zručností. Ako zásadné sa javí dôkladné poznanie žiakov v triede, štýlu ich komunikácie. Zamerať sa treba na hĺbku vzťahov, posilňovanie dôvery a rešpektu. Významnou mierou nám môže pomôcť všímavosť, aktívne pozorovanie a aktívne počúvanie.

Príklady využitia aplikácie ChatGPT

Pre úspešné fungovanie v dnešnom rýchlo sa meniacom svete musíme byť schopní prispôsobiť sa novým technológiám, trendom a spoločenským zmenám. Aj preto sme ChatGPT vyskúšali. Pri zadaní úlohy nám vygenerovala súvislý a zmysluplný text. V našom prípade nám poslúžil najmä ako slovná zásoba pre lepšie ukotvenie vlastných myšlienok. V prenesenom slova ChatGPT pre nás fungoval ako „kolega“, s ktorým možno diskutovať, ale súčasne pri ktorom je dôležité sústrediť sa na kritickú analýzu písaného.

(1) Ako často hľadáme synonymá slov? 

ChatGPT ich vie pružne ponúknuť hneď niekoľko, napr.:

„Niektoré možnosti synonyma pre slovo „možnosti“ sú: alternatívy, varianty, možnosti výberu, možnosti na výber, opcie, perspektívy, variantné riešenia, alternatívne cesty, rôzne postupy, spôsoby realizácie, potenciálne scenáre, možnosti dosiahnutia cieľa, rôzne alternatívy jednania.“

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk