Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Mediačné zručnosti učiteľa

Publikované: Autor/i: PaedDr. Dušana Bieleszová

V školskom prostredí vzniknú mnohé spory medzi žiakmi spontánne a nečakane. Upokojenie situácie učiteĺom a pokračovanie vo vyučovacom procese je nevyhnutné. Žiaci, ktorí sú zvyknutí na rýchle rozhodnutie dospelej autority, strácajú potenciál vnímať konflikt ako príležitosť porozumieť spolužiakovi, jeho záujmom, potrebám, okolnostiam, ktoré ovplyvňovali jeho reakciu. Využitie prvkov mediácie učiteľom v takýchto situáciách môže byť dôležitým signálom pre rodičov žiakov, že škola, jej vnútorná kultúra, zručnosť riešiť konflikty pokojnou cestou podporuje. Učitelia sa tak stávajú pre žiakov pozitívnym vzorom aj v tomto smere.

Zastavenie impulzívneho konania

Prvým krokom učiteľa pri riešení agresívneho správania žiakov je zastavenie impulzívneho konania tak, aby sa v konflikte nepokračovalo a aby emócie vychladli čo najskôr. V komunikácii so žiakmi treba byť stručný a jasný. V tejto fáze nie je ešte dôležité vyriešiť spor, ale fyzicky oddeliť sporné strany. Ráznosť a dôraz na splnenie požiadavky ukončiť bitku je aj z hľadiska bezpečnosti žiakov namieste.

Ponuka pomoci vyriešiť konflikt

Následne je čas ponúknuť žiakom pomoc pri vyriešení ich konfliktu. Otázky formulujeme v rovine možností tak, aby vznikol priestor na samostatnosť rozhodovania žiakov, ale súčasne aby bol vyslaný signál, že napätie v triede nie je tolerovateĺné. 

Príklad formulácie otázok:

Cítite teraz to napätie v triede? Je dôležité, aby ste si veci vyjasnili. Máte záujem konflikt vyriešiť pokojne? Môžem vám v tom pomôcť ja alebo niektorí zo spolužiakov? Chcete skúsiť vyriešiť to najprv bez pomoci niekoho tretieho? 

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

Zásady poskytovania prvej pomoci - zlomeniny lebky, tvárových kostí a rebier N

Publikované:

Zlomeniny lebky patria medzi závažné poranenia, pri ktorých predpokladáme poranenie mozgu. Zlomeniny môžeme nahmatať ako preliačinu (preliačené časti lebky sa vtlačia do mozgu). Pri každej rane na hlave musíme myslieť na poranenie mozgu. Ak je pacient pri vedomí vyšetríme postihnutého v tej polohe v akej sa nachádza a prípadné krvácanie ošetríme sterilným prekrytím.