Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

DUŠEVNÉ ZDRAVIE - Histriónska porucha

Publikované: Autor/i: PhDr. Tatiana Soroková, PhD.

Histriónska porucha osobnosti sa vyznačuje preexponovanými prejavmi sebadramatizácie, teatrálnosti a prehnaným prejavovaním emócií. Pri vystupňovanom štýle je prítomná prehnaná spoločensky orientovaná emotivita s výraznou túžbou byť stredobodom pozornosti. Od ostatných ľudí vo svojom okolí očakávajú sústavnú chválu a uznanie. 

V prípade, že sa im pozornosť nedostáva, necítia sa dobre. Emócie zvyčajne majú krátke trvanie a bývajú vnútorne plytké, povrchné  a premenlivé.

Súčasťou histriónskej poruchy v komunikácii býva prehnané zdôrazňovanie svojej osobnosti a svojich činov, pričom sebaprezentácia nekorešponduje s realitou.

Vyhľadávanie vzrušenia, pozitívne ocenenie druhými, výrazná citlivosť na odmietanie, negatívne hodnotenie svojej osoby patria k charakteristickým prejavom histriónskej poruchy osobnosti. Súčasťou vzťahu k druhým môže byť aj snaha o manipuláciu.

V školskej praxi prejavy teatrálnosti a túžba byť stredobodom pozornosti môže mať rôzne podoby. Od tých najsympatickejších a plných humoru až po tie najdramatickejšie, keď dieťa v snahe upútať na seba pozornosť dokáže simulovať aj teatrálne sebapoškodzovanie, alebo upadá do tranzových stavov, akoby prežívalo dej inšpirovaný mnohými vzormi z filmových produkcií. Niektoré formy excentrického správania si deti môžu osvojiť do takej miery, že sa stanú zložkami ich osobnosti.

Pozitívny rozmer jedincov s histriónskymi črtami osobnosti

V školskej praxi častejšie možno hovoriť o histriónskych črtách riadiacich pracovníkov, učiteľov alebo detí. Ide o pohľad n

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

Priznanie kreditov a 3 ročná pedagogická prax N

Publikované:

Otázka: Možno priznať 60 kreditov za rozširujúce štúdium ukončené v roku 2012, ale 3-ročnú pedagogickú prax až v roku 2016? Od 1. 9. 2018 do základnej školy nastúpila učiteľka z inej školy, ktorá v roku 2007 ukončila učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov – enviromentalistika – biológia. Rozširujúce štúdium má ukončené štátnou skúškou s údajmi: Ukončené v akademickom roku 2011/12 (22. 10. 2012) v odbore Učiteľstvo akademických predmetov, v študijnom programe: Učiteľstvo nemeckého jazyka a literatútúry. Vzdelávanie sa začalo 2. 9. 2010. Splnenie podmienky 3-ročnej pedagogickej praxe bolo až v marci 2016, takže nárok podľa mňa vzniká až v tomto termíne (marec 2016). Od 1. 9. 2015 sa priznanie kreditov za rozširujúce štúdium zrušilo. Myslím si, že nárok na kredity nemá, aj keď vzdelanie ukončila ešte pred 1. 9. 2015. Myslím, že musia byť do tohto termínu splnené obidve podmienky, inak nárok nie je. Uvažujem správne?