Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Predĺženie pracovného pomeru - prechodné ustanovenie

Publikované: Autor/i: Ing. Jarmila Belešová

Pracovnú zmluvu s vyučujúcim máme uzavretú na dobu určitú do 30. 6. 2015. Na základe zákona č. 317/2009 Z. z. by sme nové pracovné zmluvy mali uzatvárať s pedagógmi minimálne do 31. 8., ale § 61c zákona 317/2009 Z. z., prechodné ustanovenie k úprave účinnej od 1. 3. 2015 hovorí nasledovné: „Pracovný pomer na určitú dobu s pedagogickým zamestnancom dohodnutý pred 1. marcom 2015 sa posudzuje podľa predpisov účinných do 28. februára 2015.“ My sme s ním uzavreli pracovnú zmluvu a v nej pracovný pomer od 1. 9. 2014, teda pokiaľ chceme prvýkrát predĺžiť pracovný pomer na dobu určitú, postupujeme ako pred 1. 3. 2015 a môžeme s ním predĺžiť pracovný pomer do 30. 6. 2016? Musíme rešpektovať ustanovenie, ktoré hovorí o 31. 8.?

Odpoveď:

Uzatváranie pracovných pomerov na určitú dobu upravuje § 48 Zákonníka práce. Podľa § 48 ods. 2 Zákonníka práce pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát. Dôvody ďalšieho predĺženia alebo opätovného dohodnutia pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky upravuje § 48 ods. 4 Zákonníka práce. Podľa ustanovenia § 11b ods. 1

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

Riešenie anonymnej sťažnosti N

Publikované:

Mobbing a bossing v pedagogickom tíme N

Publikované:

Dlhodobo diskutovanou témou v školstve je mobbing a bossing. Príčinou týchto útokov môže byť komplex menejcennosti, závisť, túžba po moci, strach zo straty vplyvu, nízka pracovná kultúra, konkurencia, osobnostná štruktúra, sociálny nepokoj v tíme, nízke sociálne kompetencie. Ide o manipulatívne a útočné správanie, ktorého cieľom je ponížiť človeka. Je príčinou rezignácie, frustrácie, stresu, ale aj straty sebavedomia tých učiteľov, ktorí sa stanú obeťou.