Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Education at a Glance 2016: Vybrané údaje o Slovensku
Dátum: Rubrika: Informujeme
OECD zverejnila publikáciu Education at a Glance, v ktorej každoročne prezentuje medzinárodné porovnanie ukazovateľov týkajúcich sa vzdelávania. Porovnáva 35 krajín OECD a 11 partnerských krajín. Ide o široký súbor rozličných indikátorov, ktoré sa zaoberajú výstupmi školského systému, ľudskými a finančnými zdrojmi investovanými do vzdelávania, participáciou a prístupom k vzdelávaniu, ako aj vzdelávacím prostredím a organizáciou škôl. Údaje za Slovensko dodávajú pracovníci Centra vedecko-technických informácií SR.
Slovensko dosahuje dlhodobo veľmi dobré výsledky v dostupnosti vyššieho sekundárneho vzdelávania a vyznačuje sa vysokým podielom odborného vzdelávania, ktoré je však málo prepojené s praxou. Na terciárnom stupni študuje takmer rovnaký podiel mladých ľudí ako je priemer v krajinách OECD, avšak takmer každý siedmy slovenský vysokoškolák študuje v zahraničí. Naďalej pretrváva vysoký vplyv dosiahnutého vzdelania rodičov na vzdelanie detí a zdroje investované do vzdelávania zostávajú nízke, čo sa prejavuje aj na relatívne nízkom ohodnotení pedagógov.
Prístup k vzdelaniu
Slovensko dosahuje dlhodobo veľmi dobré výsledky v dostupnosti vyššieho sekundárneho vzdelávania. Až 70 % populácie vo veku 25 – 64 rokov má dosiahnuté minimálne vyššie sekundárne vzdelanie, čo je druhý najvyšší podiel v krajinách OECD. Podiel mladých ľudí, ktorí v súčasnosti ukončia strednú školu s maturitou, je však vyšší. V roku 2014 ukončilo vyššie sekundárne vzdelávanie na Slovensku 83 % mladých ľudí z príslušného populačného ročníka, čo je len mierne menej ako je priemer v krajinách OECD, kde to bolo 85 %.
Slovensko sa vyznačuje vysokým podielom odborného vzdelávania, ktoré je však málo prepojené s praxou. V roku 2014 dosahoval podiel zapísaných študentov vo veku 15 – 19 rokov vo všeobecných vzdelávacích programoch 21 %, v odborných programoch 44 %. V OECD to bolo v priemere 35 % vo všeobecných vzdelávacích programoch a 25 % v odborných vzdelávacích programoch. V 20 krajinách OECD, ktoré poskytujú programy realizované v školách a na pracovisku a sú o nich k dispozícií údaje, v priemere tretina žiakov v odborných programoch na úrovni vyššieho sekundárneho vzdelávania študuje v takýchto programoch. Na Slovensku je to len 6 % zo žiakov v odbornom vyššom sekundárnom vzdelávaní. Pre porovnanie, v Rakúsku a Veľkej Británii tento podiel presahuje 47 % a v Dánsku, Nemecku, Lotyšsku a vo Švajčiarsku 85 %.
Podiel populácie s terciárnym vzdelaním je na Slovensku stále nízky, ale momentálne u nás študuje na terciárnom stupni takmer rovna
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk