Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Edukometria v Holandsku

Dátum: Rubrika: Zo zahraničia

Holandský inštitút pre meranie výsledkov vzdelávania začal v roku 1980 vyvíjať vlastný monitorovací a hodnotiaci systém zameraný na primárne vzdelávania. Neskôr ho rozšíril aj na predškolské a nižšie sekundárne vzdelávanie. Takýmto spôsobom ponúkol školám možnosť získať kvantitatívne údaje o pokroku žiakov vo vzdelávacom procese. Monitorovací systém dopĺňa hodnotenie, ktoré robí učiteľ vo svojej dennej praxi. V článku informujeme o aktuálnych trendoch v oblasti hodnotenia vzdelávania.

Pod edukometriou v Holandsku rozumieme systém štatistických meraní realizovaných Holandským inštitútom pre meranie výsledkov vzdelávania (Dutch Institute for Educational Measurement – ďalej „CITO“). V rámci aktivít projektu ESF s názvom Hodnotenie kvality vzdelávania na ZŠ a SŠ v SR v kontexte prebiehajúcej obsahovej reformy vzdelávania1 Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania na Slovensku (ďalej „NÚCEM“) nadviazal spoluprácu s CITO so sídlom v meste Arnhem s cieľom realizovať výmenu informácií a skúseností s autoevaluáciou škôl. Informácie týkajúce sa monitorovania vedomostí žiakov a autoevaluácie škôl sú pre nás cenné nielen z hľadiska stimulov súčasnej reformy vzdelávania na Slovensku, ale majú význam aj z hľadiska celoeurópskeho vzdelávacieho rámca.

Hlavným cieľom CITO v súčasnosti je vytvárať platné, spoľahlivé a objektívne testovacie nástroje na meranie znalostí, zručností a kompetencií ľudí. Medzi kľúčové kompetencie CITO nepochybne patria:

  • tvorba a vývoj testovacích nástrojov, skúšok, testov a testových položiek, ako aj organizácia testovania a prieskumov vo vzdelávaní,
  • meranie znalostí, zručností, schopností a monitorovanie progresu vedomostí žiakov,
  • poskytovanie školení a konzultácií o meraniach,
  • výskum v oblasti testovania.

Holandský inštitút pre meranie výsledkov vzdelávania

Holandský inštitút pre meranie výsledkov vzdelávania bol založený holandskou vládou v roku 1968. Okrem vlastných aktivít realizovaných na národnej úrovni je na medzinárodnej úrovni zapojený do meraní PISA, a podieľal sa na rôznych projektoch v krajinách Azerbajdžan, Česká republika, Slovinsko, Maďarsko, Grécko, Macedónsko, Moldavsko, Rumunsko, Rusko atď.

V súčasnosti má spoločnosť CITO 600 zamestnancov a 2 000 externých pracovníkov.

Do rozvoja testov je zapojených aj približne 1 200 učiteľov z rôznych sektorov vzdelávania.

Z poverenia holandskej vlády ročne vyvíja viac ako 500 rôznych národných testov (resp. skúšok) pre sekundárne vzdelávanie, analyzuje výsledky a navrhuje vylepšené verzie testov. Vypracúva odborné štúdie a dáva vláde odporúčania na zlepšenia a inovácie meraní. Inštitút je zároveň zakladajúcim členom medzinárodných asociácií: IAEA (The International Association for Educational Assessment – Medzinárodná asociácia pre hodnotenie vzdelávania, založená v roku 1975) a AEA (Europe The Association for Educational Assessment – Európska asociácia pre hodnotenie edukácie, založená v roku 2000).

Monitorovanie vedomostí žiakov v primárnom a v nižšom sekundárnom vzdelávaní

V systéme monitorovania vedomostí sa holandské školy musia zaregistrovať pomocou prihlášky. Pre žiakov vo veku 13 – 20 rokov je umožnená registrácia prostredníctvom počítačového programu. V rámci vyhodnotenia testov sa učiteľom poskytne spätná väzba v podobe analýzy žiackych chýb a širšie spektrum informácií použiteľných pre vlastnú autoevaluáciu školy. Zaobstarávanie testov je zabezpečené z finančných prostriedkov školy. Administráciu testov si škola zabezpečuje vo svojej réžii. Vyhodnocovanie testov z hľadiska skórovania a interpre

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály