Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Efektívna komunikácia v multikultúrnom prostredí školy (1.)
Dátum: Rubrika: Súčasné trendy
Súčasný svet sa vyznačuje rôznorodosťou. Extrémnym tempom sa rozvíjajú globalizačné javy, ktoré zasahujú aj do školských lavíc. Vplyvom migrácie a voľného pohybu osôb dochádza k miešaniu príslušníkov rôznych kultúrnych celkov a k zosilňovaniu tlaku na ich akceptovanie, začlenenie a spoluprácu. Multikulturalizmus ako nositeľ základnej myšlienky miešania kultúr, národov, etník a rás podporuje taký spôsob komunikácie a správania, ktorý umožňuje uplatnenie vlastných práv a záujmov, zároveň však podporuje rešpektovanie individuality, hodnoty a potrieb jednotlivca alebo komunity iného kultúrneho celku.
Poslaním výchovy a vzdelávania je pomôcť mladému človeku, aby sa vedel orientovať v meniacom sa svete. Jedným z prostriedkov je aj multikultúrna výchova, ktorá má viesť učiteľov a žiakov k medzikultúrnemu porozumeniu. Cieľom je rozvíjať u žiakov tolerantné postoje k nositeľom odlišných kultúr, poznanie ich hodnotových noriem, zvykov, obyčají, tradícií, folklóru, tabu. Prostredníctvom tohto výchovného pôsobenia môže škola pestovať u každého žiaka zmysel pre rešpekt a oceňovanie ľudskej rozmanitosti. Je dôležité venovať pozornosť multikultúrnej výchove už v školskom prostredí.
Z psychologického hľadiska je veľmi dôležité, aby dieťa, ktoré začína školskú dochádzku, bolo pripravené na to, že v školskom prostredí sa stretne s inými deťmi, ktoré sa budú od neho líšiť. Táto problematika je zvlášť citlivá u detí, ktoré neabsolvujú predškolskú dochádzku, alebo nemali predchádzajúcu skúsenosť s interakciou s deťmi, ktoré sa viac-menej líšili od ich interakčných predstáv v rámci monokultúry. Deti sú nesmierne citlivé a z hľadiska individuálneho prístupu im musia byť tieto interakcie jasné už v prvých dňoch školskej dochádzky. Tento rozmer prípravy dieťaťa pre školský svet je zvlášť dôležitý, ak škola, do ktorej dieťa vstupuje, je otvorená multikultúrnemu fungovaniu. Personál školy musí byť pripravený na to, že bude pracovať s deťmi rôznych kultúr, nevynímajúc deti majority, ktoré musia cítiť, že učiteľ je tu pre všetkých rovnako. To predpokladá určitú úroveň kvality získania poznatkov v rovine psychologicko-pedagogických zručností učiteľa, kde učiteľ predstavuje dominantný prvok komunikácie s inými kultúrami v rovine vzdelávania alebo výchovného pôsobenia. Súčasná škola sa podieľa na výchove a vzdelávaní novej generácie spoločnosti. Je dôležité, aby bolo vzdelávanie čo najkvalitnejšie. Jedným zo spôsobov ako naplniť tento cieľ, je začleniť multikultúrnu výchovu do vyučovania. Existuje veľa stratégií, ktoré môžu rozvíjať interkultúrne kompetencie žiakov.
Multikultúrna škola a jej atribúty
Ak by mala škola niesť pečať multikultúrneho rozmeru, z psychologického hľadiska by bolo správne, aby prostredie školy v plnom rozsahu spĺňalo vízie multikultúry aj v personálnom zložení.
V multikultúrnej škole by mali byť pedagógovia upratovačky, kuchárky, vychovávateľky, administratívne pracovníčky rôznych kultúr, celý školský personál by mal predstavovať zmes rozdielnych kultúr, aby dieťa z ktorejkoľvek kultúry malo istotu a zázemie, že v tomto prostredí sa nelíši od majority. Tieto modely možno vidieť vo Francúzsku, Nemecku, Anglicku, aj v iných krajinách Európy a sveta.
Naše školstvo v súčasnosti ešte nepociťuje potrebu zriaďovania škôl tohto typu, ale zjavne v budúcich rokoch bude pociťovať zvýšené nároky na akceptovanie inklúzie detí z iných kultúr do majoritných škôl.
Ako treba riadiť vyučovací proces a zvládať edukáciu mladej generácie v školách? Naše školy sú v istej výhode pred školami zo západnej časti Európy, kde téma multikultúry nadobúda aj konfliktné rozmery.
Príklad č. 1:
Zaujímavá je séria článkov redaktorky
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk