Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Naučená bezmocnosť a ťažisko kontroly

Dátum: Rubrika: Manažment

V texte sa venujeme problematike externalizovania zodpovednosti za riešenie problémov, s ktorými sa vedenie školy, pedagogickí a odborní zamestnanci potrebujú vysporiadať. Rozoberáme tému naučenej bezmocnosti. Text vychádza z autorovej skúsenosti s prácou s pedagógmi pri riešení problémov v školskom prostredí a z diela Martina Seligmana, popredného predstaviteľa psychológie 20. storočia a jedného z celosvetovo najčastejšie citovaných psychológov.

Naučená bezmocnosť

Jednou z charakteristických čŕt, ktorú možno pozorovať v správaní vedenia škôl a školských zariadení, ale aj  u pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, a ktorú treba riešiť v rovine ľudských zdrojov, je tzv. naučená bezmocnosť.

Podľa Seligmana (2000) ide o „očakávanie, že konzekvencia je nezávislá od vlastnej vôľovej reakcie, čo:

  • a)   znižuje motiváciu chcieť túto sekvenciu kontrolovať,
  • b)   interferuje schopnosti naučiť sa, že vlastnú reakciu konzekvenciou skutočne kontrolujú.“

Ide o neadekvátne zhodnotenie predchádzajúcich opakujúcich sa skúseností, ktoré vedú k pocitu a k názoru, že človek nedokáže kontrolovať výsledky svojho konania, a to dokonca ani v situácii, keby by táto kontrola bola možná (Macek, 2000). Ak človek výnimočne pri svojich pokusoch dosiahne priaznivý výsledok, a je momentálne úspešný, naďalej zlyháva tým, že nedokáže úspešnú stratégiu zvládania situácie zopakovať a naučiť sa ju používať (Čáp, Mareš, 2001).

Pri naučenej bezmocnosti ide o situáciu, kedy naše opakované pokusy niečo zmeniť k lepšiemu zlyhajú a následne sa nielen prestaneme snažiť, ale dokonca strácame vieru, že zmena je možná. Riešenie problému sa stáva nepredstaviteľným, a to dokonca v podmienkach, kedy riešenie možné je.

Ťažisko kontroly – umiestnenie vplyvu

Naučená bezmocnosť ide ruka v ruke s ďalším pojmom, ktorý nám pomáha pochopiť symptómy často badateľné v slovenskom vzdelávacom kontexte, tzv. ťažisko kontroly, umiestnenie vplyvu (locus of control).Ťažisko kontroly rozlišuje, do akej miery je jedinec alebo kolektív presvedčený o tom, či je schopný riadiť a ovplyvňovať výsledky svojej činnosti.

Rozlišujeme medzi vnútorným (interným) a vonkajším (externým) ťažiskom kontroly. Pri vnútornom ťažisku kontroly ječlovek presvedčený, že výsledky jeho/jej činnosti má pod kontrolou a dokáže tieto výsledky do podstatnej miery ovplyvňovať. Pri vonkajšom ťažisku kontroly je jedinec je presvedčený, že jeho snaha o ovplyvnenie situácie je márna, keďže o výsledku situácie rozhodujú externé faktory.

Prípadová štúdia

Rozdielny prístup v riešení problémov

Predstavme si dve š

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály