Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Rada školy, školského zariadenia - kompetencie a zmeny v legisaltíve
Dátum: Rubrika: Samosprávne orgány škôl
Rada školy musí čo najobjektívnejšie uplatňovať svoje kompetencie. Je nevyhnutné, aby jej členovia tieto kompetencie dobre poznali a poznali aj kompetencie tých, ktorí školu alebo školské zariadenie riadia. Hodnotiť a posudzovať niečo objektívne sa dá iba vtedy, ak danú situáciu, činnosť, postupy a možnosti poznáme a poznáme aj kompetencie tých, ktorí ich vykonávajú. Rada školy by nemala byť iba v pozícii štatistu, formálne niečo posudzovať a vyjadriť negatívne alebo pozitívne stanovisko bez toho, aby sa dobre oboznámila s obsahom predkladaných materiálov alebo vyjadreniami riaditeľa. Rada školy musí poznať skutočný stav a mať primeranú úroveň vedomostí o príslušných právnych predpisoch.
Ustanovenie orgánov školskej samosprávy
Pôsobnosť orgánov školskej samosprávy (rada školy, obecná školská rada, územná školská rada a žiacka školská rada), ich zloženie, počet členov, spôsob ustanovenia členov, zánik a pozastavenie členstva ustanovuje zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v § 2, § 24, § 25, § 26 (ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“). Podrobnosti o postupe pri ustanovovaní orgánov školskej samosprávy je upravený vo vyhláške č. 291/2004 Z. z., ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení v znení vyhlášky č. 230/2009 Z. z. (ďalej len „vyhláška“). Ustanovenia o zriadení orgánov školskej samosprávy by si mali dôsledne preštudovať najmä tí, ktorí za ustanovenie orgánov školskej samosprávy zodpovedajú.
Za ustanovenie:
- rady školy zodpovedá zriaďovateľ príslušnej školy alebo školského zariadenia,
- obecnej školskej rady zodpovedá príslušná obec,
- územnej školskej rady zodpovedá samosprávny kraj.
Podľa § 5 ods. 5 vyhlášky je rada školy zriadená dňom podpísania zápisnice z ustanovujúceho zasadnutia rady školy zriaďovateľom školy alebo školského zariadenia a týmto dňom začínajú jej členovia uplatňovať svoje kompetencie.
Štatút rady školy
Vo svojej činnosti sa rada školy spravuje štatútom, ktorý si schvaľuje na svojom najbližšom zasadnutí (§ 9 vyhlášky).
Štatút má podľa § 9 vyhlášky obsahovať najmä:
- úlohy rady školy,
- práva, povinnosti a zodpovednosť členov rady školy,
- spôsob doplňovania členov,
- spôsob rokovania rady školy,
- vzťah k orgánom miestnej štátnej správy.
Štatút rady školy nemôže byť v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi.
Pred schválením štatútu by sa mali členovia rady školy oboznámiť najmä s tými ustanoveniami, ktoré činnosť rady školy ustanovujú (najmä § 24 ods. 1, ods. 5, ods. 12, 13 až 16, § 25 ods. 11 až 14 zákona č. 596/2003 Z. z.).
Zmeny v právnych predpisoch a ich reflektovanie radou školy
Ak v priebehu funkčného obdobia rady školy dôjde k zmenám právnych predpisov, treba štatút upraviť tak, aby bol v súlade s právnymi predpismi v znení neskorších zmien. Štatút sa dopĺňa dodatkom, ktorý treba označiť číslom, dátumom a s presným zadefinovaním zmien. Dodatok členovia rady školy prerokujú a schvaľujú.
Nie je možné, aby dodatok do štatútu rady školy doplnil napríklad len predseda rady školy.
Aj zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov prešiel viacerými zmenami. Nie všetky sa dotýkajú priamo org
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk