Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Zákon o e-Governmente
Dátum: Rubrika: Administratíva
Na Slovensku od 1. novembra 2013 platí zákon o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov čiže "zákon o e-Governmente". Government – po anglicky vláda. Malé „e“ predtým znamená, že ide o vládu elektronickú. Používajú sa informačné technológie na zabezpečenie už existujúcich procesov, ktoré sa doteraz vykonávali iba klasicky písomne. Všetky úkony, procesy, ktoré úrad používa na realizáciu toho čo potrebuje – výkonu verejnej moci, sa zrealizujú bez toho, aby dáta – žiadosť, rozhodnutie a pod. vôbec opustili počítač.
Východiská
Aplikácia informačných technológií znamená predovšetkým to, že sa výkon verejnej moci (vyjadrenie školy, reakcia na žiadosť, jej vlastné vybavenie, ...) výrazne zrýchli a zefektívni. Občanova žiadosť bude v konečnom dôsledku vybavená rýchlejšie, keďže sa na jej zúradovanie použije len elektronické prostredie, a aj efektívnejšie, keďže sa nič nebude tlačiť. Elektronizácia znamená, že sa urýchli vzájomná komunikácia a následné rozhodovanie.
Orgánom verejnej moci (OVM) je každá inštitúcia, ktorá vydáva rozhodnutia s okrúhlou pečiatkou – či už realizuje výkon originálnej alebo prenesenej kompetencie.
Škola je OVM a výkonom verejnej moci aj elektronicky, čiže rozhodnutie vydané elektronicky, podpísané zaručeným kvalifikovaným certifikátom a doručené do elektronickej schránky majú úplne rovnakú právnu záväznosť ako listinné.
Platí niekoľko základných pravidiel, napr. občan by mal väčšinu úkonov vybaviť cez svoju elektronickú schránku, ktorú používa podobne ako email a bez toho, aby konkrétny úrad navštívil. Okrem toho nebude musieť dokladať niektoré potvrdenia, lebo si ich úrady budú vedieť overiť nahliadnutím do svojich registrov.
Zákon o e-Governmente pomenúva povinnosti školy ako OVM, rozsah týchto povinností, termíny a spôsob ako celý proces funguje.
Elektronizácia a služby e-Governmentu vedú k postupnému zjednodušovaniu komunikácie občanov a podnikateľov s úradmi. Konečný termín povinnosti škôl odpovedať aj elektronicky je 1. 3. 2017. Reálne chýba vzdelávanie a adresná kampaň, o čom hovoria konkrétne čísla vydaných elektronických občianskych preukazov a aktivovaných zaručených elektronických podpisov.
Elektronické služby sa postupne budú rozširovať a rozvíjať, výrazne by preto pomohlo vzdelávanie rôznych skupín občanov, a to už žiakov základných a stredných škôl, ale aj ľudí v produktívnom veku a samozrejme seniorov.
Významné termíny
Účinnosť zákona 1. 11. 2013 priniesla v mnohých prípadoch iba začiatok oboznamovania sa s elektronizáciou verejnej správy. Širšia osveta chýbala a chýba, ešte stále sú OVM, ktoré o svojich povinnostiach, vyplývajúcich zo zákona o e-Governmente, vôbec nevedia – hlavne materské školy, školy a malé obce. Prechodné obdobie zákona malo končiť 1. 11. 2016, ale je posunuté zákonom č. 273/2015 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o e-Governmente. Doplnený bol § 60 ods. 7, podľa ktorého sú školy povinné komunikovať elektronicky až od 1. 3. 2017 (§ 60a). Elektronické schránky pre školy boli postupne vytvárané od februára 2014 a boli okamžite aktívne. To znamená, že škola je povinná prijímať a spracúvať elektronické podania, ktorí sú do nej doručené a prihliadať na ne ako na listinné. Mnohé školy majú založené neziskové organizácie, občianske združenia - právnické osoby. Od 1. 8. 2016 mali byť povinne aktívne na doručovanie aj elektronické schránky týchto právnických osôb. táto povinnosť bola upravená a termín sa posunul na 1.1. 2017 (informácia je z 8. 7. 2016, tlačová konferencia Petra Pellegriniho, podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu) s tým, že aktivácia má prebehnúť dvoma spôsobmi, prvým prihlásením alebo najneskôr k termínu 1.1. 2017. Posun termínu aktivácie vychádza zo štatistík, ktoré hovoria, že mnohí štatutári, konatelia právnických osôb nemajú zriadený elektronický občiansky preukaz.
UPOZORNENIE REDAKCIE
Dňa 18. 10. 2016 bol v Zbierke zákonov vyhlásený zákon č. 272/2016 Z. z. o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o dôveryhodných službách), ktorým sa zavádzajú viaceré zmeny, ktorých cieľom je dosiahnuť súlad vnútroštátneho právneho poriadku s nariadením Európskeho parlamentu a rady (EÚ) o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu (nariadenie eIDAS). Zákon o dôveryhodných službách novelizuje zákon č. 305/2013 Z. z. o e-Governmente, pričom novela posúva termín povinnej aktivácie elektronických schránok právnických osôb, ktoré nie sú zapísané do obchodného registra na 1. máj 2018.
Príspevok v pôvodnom znení bol publikovaný pred novelou zákona (zákon 272/2016).
Súvisiace zákony:
- Zákon o e-Governmente – zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o informačných systémoch verejnej správy – zákon č. 275/2006 Z. z. o informačných systémoch verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o elektronickom podpise – zákon č. 215/2002 Z. z. o elektronickom podpise a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o slobodnom prístupe k informáciám – zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií).
Nástroje
Ústredný portál
Všetky podstatné informácie a centrálny prístup k službám verejnej správy sú na ústrednom portáli verejnej správy – www.slovensko.sk.
Ide o vstupný bod pre občana a pre mnohé inštitúcie. Poskytuje služby elektronickej podateľne, predovšetkým pre tie OVM, ktoré nemajú veľa podaní. Väčšie úrady, mestá, veľké obce majú možnosť zrealizovať si aj samostatnú elektronickú podateľňu od viacerých dodávateľov, vždy však musia preberať aj obsah svojej schránky na portáli www.slovensko.sk.
Ústredný portál verejnej správy www.slovensko.sk je prakticky realizovaný Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby (ďalej „NASES“, www.nases.gov.sk). Správcom portálu www.slovensko.sk je Úrad
vlády SR.
Existencia elektronickej schránky školy sa dá overiť tak, že:
- na portáli www.slovensko.sk v pravom stĺpci kliknete na tlačidlo Nájsť službu,
- zobrazí sa formulár, ktorý má štyri polia, jedno z nich je – Názov inštitúcie alebo úradu,
- do voľného okna pod Názov inštitúcie alebo úradu napíšete meno svojej školy.
V prípade, ak tam svoju školu nenájdete, treba požiadať o vytvorenie schránky. Presný postup je uvedený na www.slovensko.sk v sekcii Návody, časť Orgán verejnej moci.
Elektronická podateľňa
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk