Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Emócie školských psychológov

Publikované: Autor/i: Mgr. Tamara Valentíková

Článok analyzuje emocionálne výzvy školských psychológov, ako je zvládanie náklonnosti zo strany žiakov alebo kolegov, práca s obeťami traumy a konflikty v hodnotách pri rozhovoroch s rodičmi či študentmi. Zdôrazňuje, že emócie nie sú len doménou žiakov, ale ovplyvňujú aj odborníkov, ktorí s nimi pracujú. Článok podčiarkuje význam sebauvedomenia, emocionálnej regulácie a asertivity v profesionálnom zvládaní týchto situácií. Autor odporúča pravidelnú reflexiu, supervíziu a tréning na podporu emocionálneho zdravia, čím sa zlepšuje efektivita práce psychológov a vytvára podporné prostredie v školách.

Emócie nie sú v poradenskom procese v škole len záležitosťou žiakov – aj školskí psychológovia zažívajú širokú škálu citových reakcií, ktoré môžu ovplyvniť ich prácu s deťmi, rodičmi a pedagógmi. Tento článok prináša pohľad na výskumy, ktoré skúmajú emocionálne zážitky psychológov v školskom prostredí, a ponúka odporúčania, ako s týmito výzvami narábať.

Aj keď školskí psychológovia pracujú v inej dynamike ako napríklad klinickí terapeuti, téma nevhodných prejavov náklonnosti zo strany študentov alebo dokonca kolegov môže byť prítomná. Výskumy naznačujú, že náklonnosť, či už romantická alebo sexuálna, môže psychológov zaskočiť, ak na také situácie nie sú pripravení. Školskí psychológovia by mali byť schopní efektívne zvládať tieto situácie, aby zachovali profesionálne hranice a vzťah založený na dôvere. Použitie kognitívno-behaviorálnych stratégií, ako je sebauvedomenie a stanovenie hraníc, môže pomôcť psychológom zvládnuť nepríjemné pocity a asertívne komunikovať svoje očakávania. Dôležité je takisto pravidelne reflektovať svoje pocity. Praktizovanie a využívanie záznamov myšlienok môže pomôcť zlepšiť identifikáciu a povedomie o svojich emóciách. Tým, že si uvedomujú a skúmajú svoje pocity nepríjemnosti, školskí, ale aj iní psychológovia môžu lepšie pochopiť potreby žiakov či kolegov a reagovať s

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk