Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

ChatGPT - nástroj v práci učiteľa chémie

Dátum: Rubrika: Umelá inteligencia Zo seriálu: ChatGPT - nástroj v práci učiteľa chémie

PRÍKLADY VYUŽITIA CHatGPT  NA FORMULOVANIE CIEĽOV 

Článok je prvým zo série príspevkov zameraných na využitie nástroja ChatGPT v práci učiteľa chémie. Jeho cieľom je charakterizovať chatbot ChatGPT, tvorbu efektívnych promptov v ňom a poukázať na praktické príklady jeho využitia pri príprave ­učiteľa na vyučovaciu hodinu.

Charakteristika umelej inteligencie

Umelá inteligencia (angl. artificial intelligence, AI) sa stala všadeprítomnou súčasťou nášho každodenného života. Preniká do rôznych oblastí a ovplyvňuje nás viac, ako si možno uvedomujeme. Neexistuje jednotná a všeobecne akceptovaná definícia umelej inteligencie.

Uvedieme niektoré najviac relevantné definície:

  • Umelá inteligencia je súbor vied, teórií a techník, ktorých cieľom je napodobňovať kognitívne schopnosti človeka (Council of Europe, 2021).
  • Technológia vzťahujúca sa na počítače alebo stroje, ktoré sú naprogramované na vykonávanie úloh, ktoré sme si kedysi mysleli, že to dokážu iba ľudia. Dokáže napodobniť ľudské myslenie a správanie (Unicef, 2021).
  • Systém umelej inteligencie je strojový systém, ktorý dokáže pre danú množinu ľudí definovať ciele, robiť predpovede a rozhodnutia ovplyvňujúce skutočné alebo virtuálne prostredia (OECD, 2016).
  • Technológia na spracovanie informácií modelmi, ktoré vytvárajú schopnosť učiť sa a vykonávať kognitívne úlohy vedúce k výsledkom (Unesco, 2021).

Na základe uvedených definícií dokážeme zhrnúť, že umelá inteligencia je typ technológie, ktorá sa snaží napodobňovať správanie a myslenie človeka. Popisuje vzťah čohosi umelého (nie prirodzeného procesu, ale umelo vytvoreného strojmi) a inteligencie (schopnosti učiť sa porozumieť dátam a zvládať neistotu v komplexných situáciách) (González-Calatayud et al., 2021).

ChatGPT vo vyučovaní

Využitie umelej inteligencie vo vzdelávaní ponúka rôzne možnosti na zlepšenie procesu učenia a podporu učiteľov pri ich každodennej práci. S nástupom nových technológií sa otvárajú nové možnosti, ako efektívne individualizovať vzdelávanie a obohatiť vyučovanie. Medzi rôznymi technológiami a nástrojmi umelej inteligencie, ktoré môžu pomôcť učiteľom, sú chatboty ako ChatGPT, Copilot, Gemini, Perplexity a Claude.

Chatbot je počítačový program alebo softvér, ktorý je navrhnutý na simulovanie ľudskej konverzácie a interakcie s používateľmi prostredníctvom textového alebo hlasového rozhrania. Hlavným cieľom chatbotov je komunikovať s ľuďmi podobne, ako by to robil skutočný človek, poskytovať odpovede na otázky, riešiť problémy alebo vykonať určité úlohy (Dahiya, 2017).

Medzi chatbotmi vyniká ChatGPT, významný sofistikovaný jazykový model umelej inteligencie s potenciálom priniesť revolúciu do rôznych aspektov edukačného prostredia.

ChatGPT je jazykový model vyvinutý spoločnosťou OpenAI, ktorý využíva pokročilé techniky umelej inteligencie a hlbokého učenia. Je založený na neurónovej sieti typu transformátor, ktorá bola trénovaná na obrovskom množstve textových údajov. Vďaka tomu je schopný generovať texty, ktoré sú veľmi podobné tým, ktoré píše človek, a poskytuje pocit, že komunikujete so skutočnou osobou s vlastnými názormi a preferenciami (Kodkin et al., 2024). Jednou z hlavných výhod ChatGPT je jeho schopnosť neustále sa učiť a zlepšovať na základe nových údajov a spätnej väzby od používateľov. Tento kontinuálny tréning umožňuje modelu poskytovať stále presnejšie a informatívnejšie odpovede, čo môže byť veľmi užitočné pri rôznych aspektoch vyučovania (Nguyen et al., 2023).

V kontexte vyučovania chémie môže ChatGPT pomôcť učiteľom pri príprave hodín, tvorbe učebných materiálov a navrhovaní kreatívnych aktivít. Môže generovať otázky na opakovanie, navrhovať projekty alebo experimenty a poskytovať návrhy na zlepšenie vyučovacích metód. Vďaka svojej schopnosti pracovať s textom a dávať rýchle odpovede, môže ChatGPT výrazne zefektívniť prípravu a realizáciu vyučovacích hodín.

Pre efektívne využívanie ChatGPT sú kľúčové tzv. prompty (príkazy). Zjednodušene predstavujú súbor pokynov alebo informácií, ktoré zadávame ChatGPT, aby sme mu pomohli vygenerovať požadovaný výstup.

Prompty v ChatGPT

Prompt je vstupný text, otázka, inštrukcia alebo príkaz, ktorý používateľ zadá do nástroja ChatGPT s cieľom získať určité odpovede. Komplexnosť promptu závisí od špecifických požiadaviek používateľa. Môže byť jedn

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk