Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Formovanie kritického myslenia žiakov

Dátum: Rubrika: Prevencia, tímové aktivity Zo seriálu: Kritické myslenie

Schopnosť pozrieť sa kriticky na argument je ovplyvnená zážitkami z detstva, získanou a overenou skúsenosťou, ale aj postojmi dôležitých dospelých, ktorých hodnoty a normy sme prijali do života. Zvedavosť detí je uchopiteľná v ich naliehavej potrebe dostať odpoveď na každú myslenú a vyslovenú otázku. Tejto túžbe objavovať súvislosti vieme pomôcť aj my, rodičia, učitelia, vychovávatelia.

Otázky, myšlienkové procesy a vek dieťaťa

Dieťa spočiatku skúma a popisuje vlastné predstavy o svete a o živote v ňom. Otázky kladie bez ohľadu na to, či na ne existuje odpoveď. Niekedy ho zaujíma obsah toho, na čo sa pýta, niekedy má potrebu konfrontovať počuté a niekedy si otázkou utvrdzuje túžby vidieť svet vo farbách, ktoré sú pre neho prijateľnejšie. 

Deti spočiatku neočakávajú hodnotenie dospelých autorít ku kvalite položenej otázky. Otázka je pre ne prirodzeným riešením pocitu naliehavosti objaviť súvislosti, ktoré sú im neznáme.

Otázky však spúšťajú mnohé myšlienkové procesy, vytvárajú pocit naliehavosti spoznať odpoveď. Pod vplyvom opakovaných „bŕzd“ však žiaci prestanú klásť otázky a začnú veriť, že nositeľmi rozhodnutí sú iba dospelí. Zhodnotenie a preskúmanie počutých informácií prestáva byť určujúce. Dospelé autority určujú, čo je dobré a čo zlé. Dieťa prijíma fakty. Učiteľ sa pre neho stáva nositeľom jedinej „pravdy“ aj vtedy, keď sa mýli. Vyslovenie otázky považuje dieťa za zbytočné. 

Ak chýbajú na vyučovacej hodine otázky, pomôžme ich žiakom sformulovať. Overme si, či nevyslovenie otázky je skutočným stavom pochopenia učiva, alebo iba klamlivým sebauspokojením žiakov o nepoužiteľnosti ich otázok.

Doplňujúce otázky formou dopytovania sa môžu pomôcť:

  • "Čo si o tom myslíte?“
  • „Ako ste pochopili túto vetu?“
  • „Ktoré kritérium je pre vás dôležité?“
  • „Súhlasíte s postupom?“
  • „Viete navrhnúť inú možnosť?“

Vstupom žiaka na druhý stupeň sa od neho požaduje hodnotenie, posudzovanie javov a súvislostí. Paradoxom je, že čím sú deti staršie, tým menej otázok kladú nám, učiteľom. Niekedy chýbajú zru

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk