Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Psychologické aspekty vplyvu inteligencie a testovania žiakov na školský výkon

Dátum: Rubrika: Diagnostika Zo seriálu: Školský psychológ

Do popredia záujmu psychologických a pedagogických pracovníkov sa v súčasnosti dostávajú otázky efektívnosti vyučovacieho procesu. Školský výkon býva významne ovplyvňovaný výškou žiakovej inteligencie a osobnostnými vlastnosťami. Preto aj vznik prvých testových hodnôt kvality osobnosti vzišiel zo školského prostredia. Pri skúmaní profesionálneho vývinu osobnosti neunikne skutočnosť, že ľudské výkony sú už od ranného detstva pomerne pravidelne hodnotené, testované a kvantifikované. Tieto formy hodnotenia výkonu nie sú ničím irelevantným, ale sú často kľúčovým momentom rozhodujúcim o ich ďalšom osude. Preto sa treba tejto problematike venovať a učiť žiakov zvládať tento typ záťaže, ktorá ich bude sprevádzať nielen v školských laviciach, ale aj v prípade pracovného umiestnenia, či ďalšej životnej pregradácie.

Školy sú vo významnej miere zodpovedné za optimálny vývin inteligencie a osobnosti žiakov. Vďaka intenzívnemu vplyvu rozvoja informačných technológií dochádza k búrlivému rozvoju poznania. Pre školy budúcnosti sa stáva dôležitou úlohou naučiť žiakov novým stratégiám myslenia, učenia sa i osvojovaniu si špecifických informácií.

Úsilie rozvíjať inteligenciu a osobnosť má dva ciele:

  1. prvý spočíva v úprave deficitných podmienok, ktoré môžu narúšať intelektuálny alebo osobnostný vývin žiaka,
  2. druhý tkvie v rozvíjaní žiaducich intelektových a osobnostných funkcií všeobecnej populácie školských detí.

Tento prístup v dominantnej rovine predstavuje kultiváciu kognitívnych a osobnostných charakteristík, ktoré daná spoločnosť pokladá za pozitívne a očakáva, že školy budú predstavovať priestor pre nadobúdanie týchto schopností. Školy pri zvyšovaní intelektových a osobnostných vlastností žiakov často aplikujú špecifické programy, ktoré sú orientované na vývin a interpretáciu kognitívnych schopností, ktoré možno generalizovať v akademickom i sociálnom učení sa. V mnohých krajinách sa zdôrazňuje primárna úloha škôl, ktorá je založená na snahe naučiť žiaka ako sa má učiť a ako má interpretovať svoje poznatky. Učebné postupy na zvyšovanie kognitívnych schopností sú označované rôznymi názvami, z ktorých sa do popredia dostávajú v rôznych časových úsekoch rôzne, napr. schopnosti kritického myslenia, sylogické myslenie, ktoré učí analyzovať širší problémový rozsah, či inštrumentálne obohacovanie, v neposlednom rade aj čítanie s porozumením a iné.

Napriek mnohým protikladným názorom, k základným úlohám škôl patrí výber žiakov a ich zoskupenie podľa inteligencie a v určitom zmysle aj podľa osobnostných premenných. Výber je riadený s cieľom:

  • identifikovať a pomáhať menej schopným žiakom,
  • identifikovať a aktivovať nadané a talentované deti.

Prispôsobovanie sa individuálnym rozdielm a schopnostiam a hodnotenie žiakov

Každý z prístupov v sebe spája základnú líniu, na ktorú má právo každé dieťa. Spočíva v prispôsobovaní sa individuálnym rozdielom a schopnostiam detí. Tento prístup je praktizovaný na celom svete s rôznymi modifikáciami. Vzhľadom na to, že primárnym cieľom každej školy je odovzdať žiakovi penzum poznatkov, školská interakcia medzi učiteľom a ostatnými žiakmi nesie ešte jeden dôležitý a neodmysliteľný rozmer, ktorý spočíva v hodnotení žiakov.

Táto problematika je mimoriadne citlivá, nakoľko dieťa v procese vývinu svojej osobnosti je konfrontované s kvalitami iných, čo neraz vedie ku vnútorným a vonkajším konfliktom, k narušeniu identity, k pocitom krivdy a iným negatívnym vplyvom na osobnosť žiaka.

V priebehu dejinného rozvoja vplyvov školského pôsobenia na dieťa bolo realizovaných mnoho rôznych foriem a metód, ako čo najobjektívnejšie ohodnotiť školskú edukáciu žiaka, avšak do dnešných dôb nebola implementovaná žiadna absolútne objektívna forma, ako dieťa ohodnotiť „spravodlivo“. Do interakcie učiteľ – žiak vstupuje nespočetné množstvo pozitívnych a negatívnych premenných, ktoré môžu deformovať skutočnú úroveň poznania a prezentácie poznatkov.

Testovacie metódy

V poslednom desaťročí a

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály