Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti školy (2.)
Dátum: Rubrika: Kontrola Zo seriálu: Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti
V druhej časti príspevku sa venujeme formálnemu hodnoteniu Správy o výchovno-vzdelávacej činnosti školy, jej výsledkoch a podmienkach škôl a školských zariadení (ďalej len „Správy“) v procese schvaľovania zriaďovateľom. V hodnotení aplikujeme všeobecne platné pravidlá, ktoré sa využívajú pri formálnej úprave záverečných a kvalifikačných prác. Zároveň využívame skúsenosti z riadiaco-metodickej praxe a administratívnej činnosti okresného úradu v sídle kraja. Dôležité je uvedomiť si vzájomnú podmienenosť obsahovej a formálnej stránky Správy v kontexte dokumentu.
(dokončenie z predchádzajúceho čísla)
Vďaka informačno-komunikačným technológiám využívaným v oblasti publikačnej činnosti sa zvyšuje formálna úprava vydaných dokumentov. Slúžia k tomu dostupné programové verzie, ale i štandardné textové editory s možnosťou naformátovania a nastavenia dokumentu. Formálna úprava patrí k základnej výbave jej spracovateľa. Formálna úprava má byť v celom dokumente jednotná(Katuščák, 2005). Správa musí byť napísaná v slovenskom jazyku. Je vhodné, ak prejde jazykovou korektúrou. Kvalitný jazykový štýl a správnosť gramatiky zvyšuje kredibilitu dokumentu aj manažmentu školy. Správa vypovedá o činnostiach školy, ktoré sa stali, preto sa píše v minulom čase.
Nezriedka sa stretávame v procese schvaľovania so Správami, v ktorých sa striedajú všetky tri časy, ktoré pozná slovenská gramatika a neurčitok. Text pôsobí chaoticky a nevypovedá o vzájomnej podmienenosti obsahu a formy dokumentu.
Vhodnými typmi písma (font) sú Times New Roman a Arial. Neodporúča sa používať zošikmené písmo (Italica) alebo rôzne druhy ozdobného písma. Bežné textové editory prostredia Windows umožňujú použiť rôznu veľkosť písma, ktorá sa vyjadruje v bodoch (12, 14, 16 bodov). Najnovšie textové editory umožňujú používať znakové sady Unicode (ISO 10646) zabezpečujúce vysoký komfort. Umožňujú písať v jednom súbore prakticky vo všetkých znakových systémoch a písmach vrátane špeciálnych znakov a symbolov. Tabuľky a grafy majú byť kontrastné, aby boli ľahko čitateľné. Na vytlačenie hotovej Správy sa používa papier formátu A4 (210 x 297 mm),ktorý má byť biely, nepriehľadný a hladký. Vylúčené je používanie farebného papiera. Text sa môže písať a vytlačiť na jednu stranu alebo na obidve strany listu. V našich podmienkach školy štandardne predkladajú Správy vytlačené na jednej strane.
Úprava okrajov a nastavenie stránky je spravidla štandardné v textových editoroch. Nastavenie vzhľadu stránky pri záverečných a kvalifikačných prácach uvádzajú príručky jednotlivých fakúlt a vysokých škôl, ktoré možno aplikovať aj pri písaní Správy. Pri štandardnom nastavení strany je na písanie k dispozícii využiteľná plochapribližne 15 x 25 cm.Používa sa jednoduché riadkovanie alebo riadkovanie 1,5. Normalizovaná strana pre písanie dokumentu na písacom stroji sa nedá využiť pri práci s počítačom, pretože textový editor nepracuje s presne a rovnako vyhradeným priestorom. Má určitý grafický modus, v ktorom má každý znak príslušnej veľkosti a príslušného typu písma vyhradený vlastný priestor.
Rozsah Správy sa riadi zásadou primeranosti a mal by zodpovedať účelu a obsahu. Spracovateľ by mal čo najkoncentrovanejšie vyjadriť svoje myšlienky a snažiť sa o „novú hodnotu“ dokumentu. Strany vlastnej Správy sa číslujú nepretržite arabskými číslicami. Titulná strana má číslo jeden, číslo sa nepíše a nezobrazuje. V texte dokumentu sa neodporúča ručné delenie slov na konci riadku. K formálnej úprave Správy ako dokumentu školy patrí i príslušná väzba, ktorá zvyšuje jej úroveň. Obchodný trh ponúka širokú paletu drôtených alebo plastových väzieb vhodných pre školské dokumenty.
Správa obsahuje:
- titulný list,
- základné identifikačné údaje o škole,
- úvod,hlavný text dokumentu v súlade s obsahovou štruktúrou Správy,
- záver,
- Správu o hospodárení za uplynulý kalendárny rok,
- potvrdenie o prerokovaní Správy v pedagogickej rade a rade školy,
- sprievodný list, ktorým riaditeľ školy predkladá Správu na schválenie zriaďovateľovi,
- list zriaďovateľa školy, ktorým schvaľuje Správu.
Na titulnom liste v záhlaví 4 cm od horného okraja uvádzame názov a adresu školy. Odporúča sa písmo 12, resp. 14 bodov. Názov píšeme podľa § 21 ods. 1
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk