Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

IVP v triedach pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým mentálnym postihnutím

Publikované: Autor/i: PaedDr. Drahoslava Vaščáková

Potreby znevýhodnených žiakov sa odlišujú od potrieb ostatných žiakov a  je nevyhnutné zamyslieť sa  nad spôsobmi ich vzdelávania a vzdelávanie riešiť prostriedkami, ktoré sa odlišujú od štandardných. Na zabezpečenie realizácie vzdelávania slúžia individuálne vzdelávacie programy.

Individuálny výchovno-vzdelávací program (ďalej IVVP) je súčasťou povinnej dokumentácie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej ŠVVP). 

Školský zákon definuje, čo má IVVP obsahovať:

  • základné informácie o žiakovi a vplyve jeho diagnózy na výchovno-vzdelávací proces,
  • požiadavky na úpravu prostredia triedy, učebných postupov, učebných plánov, učebných osnov,
  • požiaadavky na organizáciu výchovno-vyučovacieho procesu a 
  • požiadavky na zabezpečenie kompenzačných pomôcok, špeciálnych učebných pomôcok a personálnu pomoc.

Pri vypracovávaní IVVP sa učitelia stretávajú s množstvom nejasností súvisiacich s nedostatkom vedomostí a informácií. Vypracováva ho triedny učiteľ po ukončení diagnostickej doby žiaka (3 mesiace), na základe posúdenia psychlogického vyšetrenia a špeciálnopedagogického vyšetrenia, konzultácie s lekárom. IVVP sa vypracováva priamo „na mieru“ každému žiakovi. Autorka D. Jurcovičová (2009) uvádza, okrem klasických častí, ktoré musí individuálny program obsahovať, aj ďalšie oblasti.

Po formálnej stránke obsahuje:

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

Jednotkový koeficient na prepočítaného žiaka N

Publikované:

Ministerstvo financií SR každoročne zverejňuje na svojej webovej stránke východiskové štatistické údaje a podiel obcí na výnose dane z príjmov fyzických osôb (ďalej len „DPFO“) nasledujúci rok. Na základe zverejnených štatistických údajov zverejnilo ministerstvo 6. 12. 2019 štatistické údaje a podiel obcí na výnose DPFO na rok 2020, z ktorého vychádza jednotkový koeficient na jedného prepočítaného žiaka na rok 2020 vo výške 95,28 eur. Čo tento koeficient znamená a ako majú mestá a obce na základe tohto koeficientu prerozdeliť podielové dane medzi svoje organizácie?

KVALIFIKÁCIA - školský psychológ N

Publikované:

Kvalita života žiaka v škole

Publikované:

Zrejme neuvedieme nič nové, ak pripomenieme, že v súvislosti s rastúcimi požiadavkami na vzdelávanie, a teda aj na vedomosti žiakov, sa v literatúre najčastejšie analyzujú a riešia otázky obsahu vzdelávania, uplatňovanie nových metód, foriem a koncepcií vzdelávania, zavádzanie informačných a komunikačných technológií do vyučovania a pod. Pojmy inovácia, modernizácia, racionalizácia, efektívnosť, optimalizácia a viaceré ďalšie sa stali súčasťou pedagogickej a didaktickej terminológie.

Nedostatky zisťované kontrolnými orgánmi pri vybavovaní sťažností N

Publikované:

Postup pri vybavovaní sťažnosti upravuje zákon č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach (ďalej len „zákon o sťažnostiach“), ktorý bol od 1. júna 2017 novelizovaný zákonom č. 94/2017 Z. z.. 

Ochrana údajov o plate zamestnanca A

Publikované: Aktualizované: