Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Psychická záťaž, frustrácia a depresia učiteľov a žiakov

Dátum: Rubrika: Ľudské zdroje Zo seriálu: Psychológia zdravia a kvality života učiteľa a žiaka

Psychológia zdravia a kvality života učiteľa a žiaka (1.)

Otázky kvality života v psychológii zdravia orientované na učiteľa a žiaka predstavujú dnes imperatívy pozornosti. Žijeme v uponáhľanom svete, enormne sa zvyšuje tlak spoločnosti na kvalitu práce učiteľa. Učiteľ vyžaduje od žiakov väčšie výkony, nakoľko zo svojich skúseností vie, že musí žiadať oveľa viac, aby dosiahol aspoň priemer. Rýchla doba, ktorej symbolmi sú nedostatok času, spánku, množstvo informácii, život na sociálnych sieťach, plytvanie energie na mnohých nepodstatných podnetoch, vedie k zdravotným komplikáciám, ktoré sa v konečnom dôsledku sformulujú do diagnóz. Tie sú predmetom následného liečenia nielen v rovine somatickej, ale aj psychologickej.

                                                                              „Aby sme prekonali frustráciu, musíme zostať intenzívne sústredení na výsledok, nie na prekážky na ceste k nemu.“ T. F. Hodge

Profesia pedagóga sa v súčasnosti dostáva do neutešenej pozície. Napriek tomu, že učiteľ na rôznom stupni vzdelávania dennodenne interpretuje a odovzdáva svoje poznatky a skúsenosti, nielenže nie je dostatočne ohodnotený, ale podlieha aj rôznym typom časovo-pracovnej a sociálnej záťaže. Kvantitatívne a kvalitatívne charakteristiky záťaže poukazujú na to, že záťaž je určovaná nielen expozíciou záťažových faktorov, ale aj tým, ako sa konkrétny jedinec so záťažou vyrovnáva, ako ju dokáže premieňať na salutory, resp. aké používa mechanizmy, ktoré mu umožňujú záťaži odolávať. Tieto aspekty sú obojstranné a týkajú sa rovnako statusu pedagóga, ako aj žiaka.

Dlhotrvajúca záťaž je pre človeka vážnym ohrozením, pretože zapríčiňuje vznik rôznych ochorení, ktoré môžu mať somatickú alebo psychologickú etymológiu.

V poslednej dobe sa medzi najčastejšie diagnostikované ochorenia zaraďujú frustrácia a depresia, ktoré majú rôzne podoby, ako aj vysoko variabilné kompenzačné mechanizmy.

Frustrácia

Frustrácia (z lat. frustratio; frustra – márne) zmarenie, sklamanie, beznádej - vyjadruje situáciu, ku ktorej dochádza, ak je indivídum motivované k určitému cieľu, ale jeho aktivity sú blokované a zabraňujú mu ho dosiahnuť. Rozumie aj ako nezdar pri dosahovaní určitého cieľa. Moderná psychológia zdôrazňuje a potvrdzuje význam frustrácie, zvlášť vyplývajúcej z potrieb človeka, ktoré sa pri nedosahovaní cieľov stávajú nositeľmi aj určitých negatívnych rysov osobnosti.

                                                                                                              „Prekážky v nás vyburcujú vlohy, ktoré by za priaznivých okolností zostali driemať.“ Horátio

Frustrácia je však viac ako prekážka, ide o intenzívne prežívaný osobitný zážitok alebo stav. Na rozlíšenie podnetov a situácií, ktoré vyvolávajú frustráciu, sa používa pojem „frustrátor“. Tých môže byť v školskej praxi nesmierne mnoho. Žiak môže byť frustrovaný z pozície a statusu v kolektíve triedy. Typické príklady sú spojené so šikanovaním jedincov, pričom pre túto podobu frustry môžu prežívať aj učitelia vzhľadom k vedeniu školy alebo kolektívu.

Všeobecne možno frustráciu rozdeliť na:

  • sociálnu - snažíme sa byť v spoločenskom prostredí akceptovaní, v rebríčku vysoko hodnotení, sociálne uznávaní a predsa sa nám to nedarí (napr. žiak v triede v rovine sociometrie, učiteľ v rovine spoločenského statusu, alebo v konflikte s kolektívom či s vedením školy),
  • materiálnu - snažíme sa o materiálne naplnenie (žiak v triede v rovine výsady materiálneho statusu a obvykle automatickej akceptácie v triednom kolektíve a učiteľ v snahe byť materiálne dostatočne zabezpečený, čestnou a zodpovednou prácou, pričom výsledok je len priemerný, v nie ojedinelých prípadoch, aj podpriemerný).

Ak sa osobnosti učite

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály