Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Aktivity zamerané na empatiu
Dátum: Rubrika: Príklad z praxe
Každý z nás sa vo svojej práci stretol so žiakom či kolegom, ktorý bol v určitej chvíli zaplavený emóciami a zjavne ich nedokázal udržať na uzde (záchvat zúrivosti, zrútenie sa od bezmocnosti a pod.). Ak sa jednalo o situáciu, v ktorej sme cítili, že by sme sa zachovali úplne rovnako, pociťovali sme sympatiu. Ak bolo podnetom čosi, čo by v nás vyvolalo úplne inú reakciu, ale aj napriek tomu sme človeka dokázali pochopiť, prejavila sa naša empatia.
Empatia je dobrým nástrojom k tomu, aby sme druhým pomohli upokojiť sa v náročných situáciách. V mozgu sa práve pri empatickej odpovedi druhého človeka na naše pocity deje to, že sa náš racionálny a emočný mozog zladia, a to prináša želanú úľavu.[1] Aktivuje sa miesto (tzv. ostrovček), ktoré je mostom medzi týmito dvoma časťami mozgu (Bilbao, 2018).
Slovo empatia má latinský pôvod. Vzniklo spojením z predložky em= v, dovnútra a zo slova pathos= pocity, cítenie, vášeň, utrpenie (Prekopová, 2004). Simon Baron-Cohen (2014, s. 29) empatiu definoval ako: „...schopnosť identifikovať, čo si niekto iný myslí alebo cíti, a reagovať na myšlienky a pocity druhého človeka primeranou emóciou.“ O empatii ako o schopnosti reagovať na rozpoznané emócie, hovorí aj Prekopová (2004). Podľa nej je proces vcítenia náročný a vyžaduje schopnosť predstaviť si situáciu druhého a rovnako aj schopnosť mentálnej kombinácie potrebnej k ponúknutiu vhodnej pomoci.
Pri snahe o nájdenie najvýstižnejšej definície T. Wisenmanová zistila na základe analýzy 53 odborných definícií, že najčastejšie empatiu popisujú tieto myšlienky:
- prežívanie sveta tak, ako ho prežívajú druhí;
- porozumenie aktuálnym pocitom druhých;
- pristupovanie k druhým bez predsudkov;
- vyjadrovanie porozumenia druhým ľuďom [T. Wisenmanová, 1996 (in Mlčák 2010)].
Empatia je základným prvkom emo
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk