Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci školách (2.)
Dátum: Rubrika: BOZP v škole Zo seriálu: Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci v školách
Starostlivosť o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, výchove a vyučovaní je rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou prípravy, realizácie a hodnotenia výchovnovzdelávacieho procesu. Spočíva predovšetkým vo vytváraní podmienok pre výkon práce v bezpečnom a zdravom prostredí. V rezorte školstva sú stanovené povinnosti v oblasti BOZP ťažšie ako v iných odvetviach, pretože vedľa zamestnancov sa v školách a školských zariadeniach pohybuje hlavný objekt vzdelávacieho procesu – deti, žiaci a študenti.
(dokončenie z predchádzajúceho čísla)
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri výchove a vyučovaní (BPVV)
Z právnych predpisov vyplýva, že starostlivosť o bezpečnosť a ochranu zdravia pri výchove a vyučovaní je rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou prípravy, realizácie a hodnotenia výchovnovzdelávacieho procesu.
Celkovú zodpovednosť pri výchove a vyučovaní má právny subjekt, ktorý školu riadi, financuje a pod. Pri súčasnej rôznorodosti, keď sa vyskytujú štátne, cirkevné, súkromné a iné školy a školské zariadenia to môže byť ústredný orgán štátnej správy, okresný úrad a i. V školách – nositeľoch právneho subjektu je za bezpečnosť a ochranu zdravia pri výchove a vyučovaní zodpovedný najvyšší predstaviteľ školy (riaditeľ, majiteľ, konateľ a pod.), ktorého povinnosťou je riadiť, ale aj sústavne kontrolovať dodržiavanie právnych predpisov vyplývajúcich zo zákona o BOZP.
Zodpovednosť za bezpečnosť a ochranu zdravia pri výchove a vyučovaní vedúci pracovníci nemôžu preniesť na iných pracovníkov, ako je bezpečnostnotechnická služba, bezpečnostný technik, a ani na inú osobu, táto povinnosť vyplýva zo zákona.
Povinnosť škôl a školských zariadení v BPVV
Povinnosti škôl a školských zariadení sú určené v zákone BOZP a v Zákonníku práce. Školy a školské zariadenia zariadenia, ktoré majú z pohľadu BOZP špecifické pracoviská, technologické pracoviská, stroje a strojné zariadenia a všeobecné platné predpisy nevystihujú plne a dostatočne ich špecifiká, vydajú svoje bezpečnostné prevádzkové predpisy, poriadky a pokyny v súlade s platnými právnymi predpismi.
Povinnosti pedagogických zamestnancov a žiakov
O bezpečnosť a ochranu zdravia pri výchove a vyučovaní na školách a v školských zariadeniach sa starajú pedagogickí pracovníci – učitelia, majstri v školských zariadeniach, vychovávatelia a pod., ktorí vedú a usmerňujú žiakov, študentov vysokej školy pri praktickej výučbe a učňov k dodržiavaniu zásad bezpečnosti práce, k dodržiavaniu bezpečnostných, hygienických, požiarnych, dopravných predpisov a pokynov. Pri vyučovaní predmetov pri ktorých je zvýšené nebezpečenstvo ohrozenia zdravia žiakov a študentov (telesná výchova, vyučovanie chémie, fyziky, praktické vyučovanie v zdravotníckych zariadeniach, odborný výcvik na odborných školách – lesnícka, stavebná, elektrotechnická, strojnícka a ďalšie) je dôležité dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Ďalej je potrebné osvojovať si správne metodické postupy a návyky so zásadami bezpečnej práce, zásadami ochrany zdravia pri práci, ako aj zásadami bezpečného správania na pracovisku a s bezpečnými pracovnými postupmi a overovať ich znalosť. Najdôležitejšou povinnosťou je oboznamovanie s vyskytujúcimi sa a predvídateľnými nebezpečenstvami, ich účinkami na zdravie a s prevenciou pred nimi, ako aj so zákazom vstupovať do nebezpečného priestoru, zdržiavať sa v danom priestore a vykonávať činnosti, ktoré by mohli bezprostredne ohroziť život alebo zdravie žiakov a študentov.
Učitelia a ostaní pedagogickí pracovníci sú povinní podľa charakteru vyučovania utvárať, dodržiavať a kontrolovať podmienky na zaistenie BPVV. Dodržiavať platné právne predpisy o vykonávaní pedagogického dozoru , delení tried na skupiny pri činnostiach spojených so zvýšeným nebezpečenstvom a ohrozením žiakov a študentov a ďalšie interné predpisy vydané školami a školskými zariadeniami. V súlade s článkom 19 „Dohovoru o právach dieťaťa“ sa odporúča zaviesť opatrenia na ochranu detí a žiakov pred všetkými formami fyzického alebo psychického násilia, poškodenia alebo zneužitia, zanedbávania alebo nedbalého zaobchádzania, týrania alebo vykorisťovania vrátane sexuálneho zneužívania a priebežne monitorovať správanie sa detí a žiakov a ich zmeny. V prípadoch oprávneného podozrenia na porušovanie ich zdravého osobnostného vývinu, bezodkladne zabezpečiť ich ochranu a riešiť vzniknutý problém v súčinnosti s vedením školy. Odporúča sa vypracovať si vlastné školské a triedne programy bezpečnosti a prevencie v súlade s „Metodickým usmernením č. 7/2006-R k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach“.
Povinnosti žiakov a študentov vyplývajú zo školského zákona a školského poriadku, ktorí sú povinní ho dodržiavať a musia rešpektovať pokyny učiteľov a pedagogických pracovníkov. Riaditeľ školy a školského zariadenia má právo určiť žiakom, učňom, študentom formou interných predpisov a pokynov povinnosti, ktoré musia dodržiavať v záujme bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vyučovaní. Povinnosti žiakov sú uvedené v § 144 v školskom zákone, kde žiaci sú povinní:
- neobmedzovať svojím konaním práva ostatných
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk