Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Čo si o školách, učiteľoch a moderných technológiách myslia žiaci, študenti?

Dátum: Rubrika: Rozhovor Zo seriálu: Rozhovory

V rubrike Rozhovor kladieme otázky a zisťujeme názory riaditeľov škôl, alebo iných odborníkov na výchovu a vzdelávanie na „horúce“ témy, ktoré hýbu slovenským školstvom. Právo na rešpektujúci názor však bezpochyby patrí aj žiakom. Zisťovali sme, čo si ich generácia myslí o slabnúcom rešpekte žiakov voči učiteľom, o povinnostiach riaditeľov škôl, o moderných technológiách vo výučbe, ale aj o vzájomných vzťahoch medzi nimi a  motivácií žiakov. Sára končí deviaty ročník a v novom školskom roku z nej bude gymnazistka. Adam je ôsmak, ktorý sa vo voľnom čase venuje športovým aktivitám. Obaja sú vo svojich školách aj rovesníckymi mediátormi. Peter je čerstvým absolventom strednej školy, víťazom mnohých súťaží a budúcim študentom Filozofickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe.

Škola je miestom, kde trávite množstvo vášho času s učiteľmi, so spolužiakmi. Čo sa ale spája s pojmom „škola“ vám?

Sára: Keď sa hovorí o škole, napadne ma to, čo asi skoro každého študenta. Veľa povinností, snaha o dobré známky. Ale určite si vybavím aj veľké množstvo zážitkov, spomienok, priateľstiev a aj vedomosti, ktoré by som bez školy nemala. Okrem môjho prístavu, ktorým je môj domov, je to jedno z mála miest, ktoré tak dôverne poznám. A preto som rada, že je moja škola práve taká, aká je. Nevadí mi práca navyše, ani domáce úlohy. No čo mi občas chýba, je zanietený prístup zo strany učiteľa. Ak učiteľ vie svoj predmet prezentovať zanietene, zaujímavo a s vášňou, dokáže si vo mne hneď získať priateľa a nadšenca.

Adam: Škola? Miesto, kde sa naučím niečo nové. Nehovorím, že je to príjemné miesto, ale sú tam ľudia, bez ktorých by som sa v živote neposunul ďalej. Nebyť školy, tak som s vedomosťami na „leveli“ prváčika, ktorý ovláda násobilku. Pozitívne na škole je, že sú tu fakt dobrí ľudia, ktorí vedia pomôcť, vedia podporiť v ťažkej chvíli. Myslím si však, že učitelia by mohli byť k nám zhovievavejší, mohli by nám dovoliť viac slobody a voľnosti, najmä počas prestávok a mohli by si nájsť spôsob, ktorým by vyučovali tak, aby sme učivo lepšie pochopili ‒ napr. humorným spôsobom.

Peter: Komunita. Škola nie je len fyzický priestor kde sa združujú študenti, ale hlavne duchovná komunita, ktorá ma spoločný cieľ a tým je zlepšovanie sveta, v ktorom žijeme. Na to je vždy potrebné vzdelanie.

Dospelí často hovoria, že kedysi mali žiaci voči učiteľom väčší rešpekt. Súhlasíte? Ak áno, s čím to podľa vás súvisí a ak nie, tak prečo si myslíte, že to dospelí hovoria?

Sára: Určite, súhlasím, kedysi mali žiaci voči učiteľom väčší rešpekt. Myslím si, že v minulosti mal učiteľ iné postavenie v spoločnosti, ako má dnes. Tak ako sa vyvíja spoločnosť, tak sa mení aj správanie ľudí a to isté sa deje aj medzi žiakmi a učiteľmi. Určite to ale závisí od konkrétneho človeka, jeho morálnych hodnô

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály