Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Kompetenčný profil a hodnotenie pedagogického zamestnanca školy (2.)

Dátum: Rubrika: Manažment Zo seriálu: Kompetenčný profil a hodnotenie pedagogických zamestnancov

Hodnotenie pedagóga je dôležitým činiteľom, ktorý ovplyvňuje výkon jeho povolania. Veľký dôraz treba klásť na správny výber hodnotiacich nástrojov. Pri hodnotení by sa nemalo brať do úvahy len splnenie vytýčeného cieľa, ale treba si všímať aj to, koľko námahy a úsilia musel pedagóg vynaložiť pri jeho splnení. V príspevku sa venujeme kompetenciám pedagóga, jeho sebahodnoteniu, sebareflexii a opíšeme postup pri charakteristike súčasného stavu prostredia prostredníctvom STEP a SWOT analýzy. 

Kompetencie pedagóga

V teórií pedagogického vzdelávania je veľmi rozšírený pojem kompetencia. Kompetencia pedagóga je súbor vedomostí, zručností, postojov a hodnôt dôležitých pre výkon pedagogickej profesie (Průcha, Walterová, Mareš, 2009). Kompetencie sa vzťahujú k profesijnej, obsahovej a osobnostnej zložke štandardu učiteľstva. Patria k nim kompetencie pedagogické a didaktické, odborovo predmetové, diagnostické a informačné, sociálne, psychosociálne a komunikačné, manažérske a normatívne, profesijne a osobnostne kultivujúce. Petlák, Hupková (2004) vymedzujú kompetencie pedagóga komplexnejšie, hovoria o kompetenciách komunikačných, odborno-pedagogických, interpretačných, interakčných, realizačných, ochranných, asertívnych, facilitátorskych, morálnych, negociačných, kooperatívnych, autokreatívnych, poznávacích, organizátorských, didakticko-metodických, informačno-mediálnych, tvorivo-autorskych kompetenciách.

Pedagóg by mal byť schopný stanoviť základné učivo, pracovať s výchovno-vzdelávacími cieľmi, stanoviť učebné činnosti vedúce k ich naplneniu, stanoviť kritériá a pravidlá hodnotenia úloh, pripraviť učebné zdroje a podmienky na učenie, navrhnúť spôsob a kritériá hodnotenia výsledkov učenia sa detí/žiakov, pomáhať pri učení žiaka (motivovať ho, aktivizovať, vyjadrovať mu podporu), podporovať samostatnosť a zodpovednosť žiaka za svoje učenie sa, vytvárať podmienky na sebahodnotenie detí/žiakov, vytvárať priaznivú emocionálnu a sociálnu klímu na vyučovaní (Valent, 2008).

Súčasťou obsahu vzdelávania sú vedomosti, ktoré vychádzajú zo všeobecne záväzných právnych predpisov, dokumentácie, ktorá súvisí s výkonom pedagogickej činnosti a vnútorných predpisov zamestnávateľa a ostatnej dokumentácie zamestnávateľa. Ďalej sa jedná o zručnosti vo vykonávaní priamej výchovno-vzdelávacej činnosti. Tu zaraďujeme plánovanie, organizáciu, realizáciu a hodnotenie výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade so školským vzdelávacím programom. Dôležité sú aj zručnosti vo vykonávaní ostatných činností súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou, napr. vedenie pedagogickej dokumentácie a ostatnej dokumentácie školy a ostatných činností ustanovených v pracovnom poriadku školy. kompetencie v komunikácii so žiakmi, zákonnými zástupcami žiakov a zamestnancami školy.

Metodika AAA

V praxi sa na hodnotenie kompetencií pedagóga využíva metodika AAA. Vychádza z troch krokov:

  1. Anotácia – je analógiou výskumnej deskripcie. Je to stručný celkový popis pozorovanej časti výučby. Prináša najdôležitejšie informácie o priebehu opisovanej situácie.
  2. Analýza– zodpovedá výskumnej interpretácii, je to rozbor vyučovacej hodiny alebo jej časti. Prináša charakteristiku sledovanej situácie smerom k cieľu hospitácie.
  3. Alterácia– je návrh na zlepšenie, úpravu alebo zmenu výučbovej situácie spojený s diskusiou. Uvádza sa v nej vyhodnotenie úrovne kvality analyzovanej situácie a návrh na zlepšujúcu alteráciu spojenú s úvahou o prípadných problémoch, ale aj výhodách jej aplikácie do výučby (Boboňová a kol., 2017).

Hodnotenie pedagóga

Ak má byť hodnotenie práce pedagóga objektívne, musí proces hodnotenia v sebe implikovať viacero zložiek, napr.:

  • hodnotenie učiteľa žiakmi,
  • hodnotenie samotným pedagógom – sebahodnotenie,
  • hodnotenie inými pedagógmi.

Ak hovoríme o viacvrstvovom hodnotení, malo by byť založené na účasti rôznych hodnotiacich subjektov, ktorí participujú na fungovaní školy. Každý subjekt by sa mal zameriavať iba na vymedzené kompetencie a kritéria kvality výkonu.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály