Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Prevencia vzniku drogových závislostí na základných a stredných školách (1.)
Dátum: Rubrika: Problémy z praxe
V príspevku analyzujeme možnosti primárnej prevencie vzniku drogových závislostí v podmienkach základných a stredných škôl a približujeme ich konkrétne formy. Zároveň prezentujeme vybrané výsledky výskumu uskutočneného u koordinátorov prevencie drogových závislostí a ďalších sociálnopatologických javov na vybraných základných a stredných školách vo všetkých krajoch Slovenska.
Naša prítomnosť je poznamenaná dynamickými zmenami, ktoré prebiehajú v politickom, ekonomickom a sociálnom živote spoločnosti. Tieto zmeny sa v rozličnej forme a intenzite dotýkajú každého z nás. Okrem pozitívnych aspektov prinášajú aj množstvo negatív. V tejto súvislosti môžeme na jednej strane uvažovať o slobode pohybu, cestovania, vyjadrovania, náboženského presvedčenia. Na druhej strane si treba uvedomiť obrovský nárast kriminality, užívania drog a nezamestnanosti. Tieto a mnohé ďalšie zvraty zo sebou prináša proces globalizácie.
Užívanie drog a vznik drogových závislostí predstavuje v súčasnosti jeden z najzávažnejších sociálno-patologických javov u detí a mládeže.
Podľa výsledkov výskumu Európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách (ESPAD), ktorého cieľom je zhromaždiť porovnateľné údaje o užívaní návykových látok medzi 15 až 16 ročnými žiakmi v Európe, je úmyslom sledovať trendy v rámci krajín, ako aj medzi krajinami. Na zbere empirických údajov v rámci projektu ESPAD v roku 2011 sa zúčastnilo viac než 100 000 žiakov v krajinách: Albánsko, Belgicko (Flámsko), Bosna a Hercegovina (Republika srbská), Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Island, Írsko, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Moldavsko, Monako, Nemecko (päť spolkových krajín), Nórsko, Ostrov Man, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Ruská federácia (Moskva), Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Srbsko, Švédsko, Ukrajina a Taliansko. Údaje sa zbierali hlavne na jar v roku 2011 a cieľovou populáciou boli žiaci narodení v roku 1995, ktorých priemerný vek bol v čase zbierania empirických údajov 15,8 rokov.
Výskum
Parciálna časť prieskumu bola zameraná na zisťovanie osobných skúseností žiakov s legálnymi drogami a to najmä s alkoholom a tabakovými cigaretami. Podľa zistených výsledkov v priemere až 54 % žiakov v skúmaných krajinách uviedlo, že fajčilo cigarety aspoň raz a 28 %, že fajčilo cigarety v posledných 30 dňoch. Dve percentá všetkých žiakov vyfajčilo aspoň škatuľku cigariet za deň v posledných 30 dňoch. Vo všetkých krajinách projektu ESPAD okrem Islandu najmenej 70 % žiakov aspoň jedenkrát v živote pilo alkohol, pričom v prieskume z roku 2011 predstavoval priemer 87 %. Priemerný údaj pri užívaní legálnych drog za posledných 12 mesiacov predstavoval 79 % a v posledných 30 dňoch bol 57 %. Medzi krajiny, kde žiaci vo veľkom počte uviedli problémy súvisiace s tým, že konzumovali alkohol, patrí Bulharsko, Česká republika, Lotyšsko a Slovensko. Druhá časť prieskumu bola zameraná na zisťovanie osobných skúseností žiakov s ilegálnymi drogami. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že aspoň raz vo svojom živote vyskúšalo nelegálne drogy 21 % chlapcov a 15 % dievčat. Prevažná väčšina žiakov, ktorí vyskúšali nelegálne drogy, užili kanabis. V roku 2011 celoživotné užívanie kanabisu uviedlo 17 % žiakov, pričom 6 % vyskúšalo jednu alebo viac ďalších drog. Extáza a amfetamíny sa spoločne nachádzajú v poradí na druhom mieste, čo predstavuje 3 %, zatiaľ čo kokaín, crack, LSD a heroín uviedlo 1 – 2 % žiakov.
Posilnenie prevencie v boji s drogovými závislosťami
Viacerí odborníci zdôrazňujú, že v boji s drogovými závislosťami treba ťažisko aktivít spoločnosti preniesť do oblasti prevencie. Jednou z priorít Národnej protidrogovej stratégie na roky 2009 – 2012 bolo zníženie dopytu po drogách a zníženie drogovej ponuky.
Preventívne úsilie treba zamerať predovšetkým na:
- podporu protektívnych faktorov a zdravého životného štýlu,
- redukciu konzumácie legálnych aj nelegálnych drog u detí a mládeže,
- vytváranie podmienok na aktívne a zmysluplné využívanie voľného času,
- rozvoj kvality edukačného prostre
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk