Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

QUO VADIS NAŠE ŠKOLSTVO?

Dátum: Rubrika: Editoriál

Uvedený názov som nezvolil náhodne, ale skôr ako reálnu otázku na zamyslenie, pretože, a zrejme nepoviem nič objavné, za ostatných už temer tridsať rokov stále hľadáme optimálne smerovanie nášho školstva. O tom, že sa nám to akosi nedarí, sa taktiež nemusíme presviedčať. Z priestorových možností neuvádzam všetky doterajšie zámery spísané vo viacerých programoch a projektoch, ktoré prognózovali zásadnú premenu edukácie. Lenže, ani jeden z doterajších projektov sa neuviedol do reálnej edukačnej praxe. Nebola to chyba projektov, resp. autorov, ale predovšetkým chyba našich politikov, pretože každá nová politická garnitúra prišla s novými zámermi, s novým projektom, a tak namiesto uvádzania projektov do praxe, namiesto ich overovania a dotvárania sa hľadalo vždy čosi nové. Nečudujme sa preto, že naše školstvo, v porovnaní s inými štátmi, začalo stagnovať, ba žiada sa mi povedať, že aj upadať. Ani toto konštatovanie však nie je objavné, masovokomunikačné médiá takmer denne prinášajú pohľady, ktoré sú viac pesimistické ako optimistické.

Práve v čase písania tohto textu ministerka školstva predstavila ďalšie zámery rozvoja školstva v dokumente Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania (NPRVaV), zatiaľ len v skrátenej verzii, ako základné východiská. Kompletný dokument bude publikovaný (zrejme už v čase publikovania tohto textu) po zapracovaní pripomienok z rokovania vlády. Dokument vychádza z kvalitatívnych a kvantitatívnych východísk. Ku kvalitným patrí podpora integrácie a inklúzie, horizontálna integrácia, vertikálna integrácia a zlepšenie postavenia učiteľa. Ku kvantitatívnym patria socioekonomické parametre systému ako demografický vývoj Slovenska, rozdelenie obyvateľstva v okresoch, financie, opatrenia z hľadiska dopadu reformy.

NPRVaV je rozdelený na tri oblasti cieľov:

  • Strategické – kvalita v systéme riadenia a hodnotenia, dostupnosť kvalitnej edukácie pre všetkých, modernizácia vzdelávacieho obsahu a pod.
  • Čiastkové – kvalitná edukácia, ohodnotenie učiteľov zodpovedajúce významu ich práce, reagovanie na meniace
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály