Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Hodnotenie kvality predškolského vzdelávania - Medzinárodný program predškolskej pedagogiky v magisterskom štúdiu
Dátum: Rubrika: Vzdelávanie
Dnes by bolo už asi aj nezodpovedné zatvárať oči pred skutočnosťou, že veľkou slabinou predškolskej pedagogiky v slovenských podmienkach, na univerzitnej, vedeckej či koncepčnej úrovni, je jej izolácia od medzinárodného diania, uzavretosť a zacyklenosť do seba, čo ju nesmierne ochudobňuje o nové podnety, produktívne spôsoby uvažovania a tematizáciu nových problémov a výziev a značne uberá z potenciálu pre vlastný rozvoj. Túto skutočnosť dokumentujú slovenské texty z daného odboru, ktoré sa dôsledne vyhýbajú kvalitným zahraničným zdrojom alebo aj existujúce národné kurikulárne dokumenty pre predškolské vzdelávanie, ktoré nové podnety pochádzajúce z medzinárodného diskurzu prevzali úplne nesystematicky, bez toho, aby sa dôkladne spoznal ich zmysel, pôvod a kontexty ich vzniku a pôsobenia. Na tejto úrovni je to jeden z dôvodov, prečo platný národný kurikulárny dokument pre materské školy (ŠVP z roku 2008) zjavne nesie prvky nesystémovosti, ktorá spôsobuje ťažkosti pri jeho prevode do reálnej praxe materských škôl.
Absencia medzinárodnej siete
Univerzitné vzdelávanie v študijných programoch predškolskej pedagogiky nie je vzdelávacím prostredím, ktoré by študentov motivovalo k intenzívnejšej zahraničnej študijnej skúsenosti. Študenti týchto programov rozhodne nie sú tými, ktorí by túto skúsenosť frekventovanejšie vyhľadávali a absolvovali časť svojho štúdia na zodpovedajúcom študijnom programe v zahraničí, a to aspoň v rámci možností, ktoré im ponúka napr. program Erasmus (či jemu podobné). Pritom skutočne kvalitných študijných programov tohto druhu, programov a kurzov v oblasti Early childhood education and care, či Early childhood studies (spojenie predškolská pedagogika sa používa veľmi zriedkavo alebo, dá sa povedať, že takmer vôbec) je na všetkých vzdelávacích stupňoch, od bakalárskych po doktorandské veľa, na všetkých kontinentoch sveta a sú spravidla sprevádzané zaujímavými a kvalitnými výskumnými programami pracovísk, ktoré ich realizujú. Je však pochopiteľné, že učiteľky z praxe majú týchto možností ešte menej, jednak kvôli povahe povolania a jeho režimu, jednak aj preto, že možnosti tohto typu v rámci ďalšieho vzdelávania takmer neexistujú. Našťastie aspoň vo sfére ďalšieho vzdelávania učiteliek materských škôl sme v posledných rokoch zodvihli zrnko piesku, keď sme v rámci projektov MPC pre niekoľko učiteliek zabezpečili a zrealizovali stáže na univerzitách a v predškolských zariadeniach v takých krajinách, ako je Švédsko, Belgicko či Ruská federácia. V nich sa zúročili medzinárodné siete Katedry školskej pedagogiky Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity (ďalej „KŠP PdF TU“), ktorá zastrešuje výskum a vzdelávanie dominantne práve v oblasti vzdelávania a starostlivosti o deti v ranom detstve (v predškolskej pedagogike) a na ktorej sa v súčasnosti sústreďuje aj vývoj nového národného kurikula pre predškolské vzdelávanie v SR.
O komplexné projekty univerzitného vzdelávania v oblasti predškolskej pedagogiky založenej na medzinárodnej spolupráci sa u nás dosiaľ nepokúsil ešte nikto. Inštitút tzv. spoločných študijných programov, ktorý umožňuje vysokoškolská legislatíva a ktorý vytvára priestor na existenciu takého študijného programu, kde študent absolvuje časť štúdia na svojej slovenskej univerzite a časť na spolupracujúcej univerzite zo zahraničia, sa na Slovensku nevyužíva takmer vôbec. To je v čase, keď sa internacionalizácia vzdelávania považuje vlastne za jeden z principiálnych parametrov kvalitného vzdelávania, takmer trestuhodné a je to aj jeden z dôvodov, pre ktoré sa kvalita vysokoškolského vzdelávania na Slovensku dvíha veľmi ťažko a odrazom izolovanosti univerzitných pracovísk od okolitého sveta, ktorý je k takýmto výzvam dnes naozaj veľmi otvorený a ústretový.
Spomínajúc intenzívne medzinárodné siete KŠP PdF TU a naliehavo si uvedomujúc všeobecnú izolovanosť slovenskej predškolskej pedagogiky od medzinárodného diania, prenášame tieto siete a potrebu odstrániť spomínaný deficit nielen do svojich výskumných programov, ale aj do vzdelávacej činnosti na vlastnom pracovisku. V súčasnosti pripravujeme prvý magisterský medzinárodný spoločný študijný program pre oblasť predškolskej pedagogiky na Slovensku, program spájajúci dve univerzity – Trnavskú univerzitu v Trnave a Hercenovu ruskú štátnu pedagogickú univerzitu v St. Petersburgu (HRŠPU).
Hercenova ruská štátna pedagogická univerzita St. Petersburg
Trnavskú univerzitu a jej pracovisko, Katedru školskej pedagogiky, ktorá zastrešuje programy predškolskej a elementárnej pedagogiky, asi netreba osobitne predstavovať. Jej profil a odborné výstupy sú dostupné a profesijnej skupine aj dobre známe. Predstavme však druhú zo spolupracujúcich strán. Hercenova ruská štátna pedagogická univerzita v St. Petersburgu rozhodne patrí k najvýznamnejším univerzitným pracoviskám Ruskej federácie pôsobiacej v oblasti vzdelávania učiteľov, pedagogických vied č
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk