Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Mediačný program v chronologickom slede

Dátum: Rubrika: Súčasné trendy Zo seriálu: Školská a rovesnícka mediácia

Uvedomiť si mantinely ľudského správania, zachytiť prvé náznaky možných problémov v medziľudských vzťahoch a objaviť kvalitu práce vo vyváženom harmonickom pracovnom prostredí, pomáha riešiť program školskej a rovesníckej mediácie. V príspevku vysvetlíme najčastejšie dôvody pre zavedenie programu riešenia konfliktov cestou zmierovania do škôl, opíšeme si jednotlivé kroky mediačného programu v jeho chronologickom slede.

Každá škola, školské zariadenie si píše svoju vlastnú históriu. Tá sa opiera o tradície vychádzajúce z jej kultúrnych a regionálnych podmienok. Dejiny školy nesú pečať hodnôt a noriem vpísaných do školských kroník generáciami učiteľov, ktorých základnou učebnou pomôckou bola tabuľa a krieda. Učiteľov, ktorých pozitívnou motiváciou bolo dobré slovo, a ktorým autoritu prinášal už samotný status učiteľa v čase, kedy príležitosti a riziká nečíhali na žiakov a učiteľov v takej miere, ako dnes. Príchodom každého nového riaditeľa školy sa minulosť stáva spomienkou a budúcnosť si vytvára nové pravidlá, alebo tie existujúce prispôsobí podmienkam doby a aktuálnym legislatívnym zmenám.

V niektorých školách možno obdivovať entuziazmus manažmentu ako trpezlivo a dôsledne ponúka príležitosť kolegom vyniknúť v tom, čo je im vlastné. S vnímavosťou príznačnou pre dobrých lídrov si títo riaditelia, zástupcovia riaditeľov, vedúci metodických orgánov uvedomujú, že rozdielnosť ľudí v tíme je východiskom vzájomného dopĺňania sa a pri správnom rozložení síl a určení miery zodpovednosti aj základom úspechu školy v procese vzdelávania žiakov.

Nie všade sa však darí lídrom škôl napĺňať ich vízie. Moc je niekedy náchylná k nevšímavosti. Zotrvanie v nej a ilúzia rozhodovania bez dôsledkov prináša časom prvé trhliny – netoleranciu k názorom iných, absenciu uznať si omyl, častejšiu fluktuáciu ľudí v tíme, skupinové myslenie, ohováranie, intrigy, obchádzanie pravidiel, trvanie na nezmyselných zásadách, stratu motivácie, chýbajúci nadhľad.

V kontakte so žiakmi sú frustrácie učiteľov čitateľné. Stávajú sa modelom riešenia problémov v prostredí, ktoré by malo byť pre dieťa bezpečím a istotou.

Zváženie dôvodov na zavedenie programu mediácie do škôl

Naštartovanie nového školského roka aj v rovine skvalitnenia medziľudských vzťahov by nemalo byť vecou náhody. Letné dovolenky poskytli mnohým učiteľom, vychovávateľom a manažmentu škôl čas na reflexie. Oddych umožnil vytriediť podstatné od menej podstatného. Prvým krokom prijatia programu školskej a rovesníckej mediácie je zváženie relevantných dôvodov

Potreba stability, vyváženosti a kvality vzťahov v pedagogickom tíme – oblasť školskej mediácie.

V praxi sa často stretávame s tým, že pocity nespokojnosti, zúfalstva, nesúhlasu učiteľ v sebe z rôznych dôvodov dlhodobo potláča. Frustračnú situáciu rieši obranným mechanizmom úniku, kompenzácie a vytesnenia situácie. Dôsledkom dlhodobého nahromadenia negatívnych pocitov môže byť strata dôvery, motivácie, vyhorenie učiteľa, až zmeny zamestnania.

Príklady reakcií učiteľov, ktorí dlhodobo fungujú vo frustrujúcom prostredí:

  • „...už neviem ani spávať kvôli tomu. Nič neviem, len to čo sa rozpráva v dedine. Stratila som už chuť aj do života, lebo s ním sa nedá rozprávať, a teraz som taká nahnevaná, že kultivovane by som to asi nevedela.“
  • „Nakopilo sa mi kopec problémov a ja už bez plaču ani komunikovať neviem.“
  • "..a má
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály