Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Podstata tímov v školskom prostredí

Dátum: Rubrika: Ľudské zdroje

Medzi tímami, skupinami či kolektívmi na pracoviskách existujú rozdiely v určitých znakoch. Efektívne a vyspelé tímy stavajú na rovnováhe cieľov, úloh a možností ich dosiahnutia a na kompetenciách svojich členov. V školách môžu pôsobiť formálne i neformálne tímy a môžu byť prínosom pre deti, školu, učiteľov, rodičov aj verejnosť. Cieľom príspevku je vysvetliť podstatu tímov vo všeobecnosti a vymedziť dôležité znaky tímov v škole.

„Některé prozíravé firmy si již začaly uvědomovat, že do lidského potenciálu se vyplatí investovat, a že pouze harmonická spolupráce, vzájemná úcta a respekt všech pracovníků je správna cesta k dosažení úspěchu.“ (Kolajová, 2006) 

Tím

Katzenbach a Smith (1993, podľa Benčo, 2006) charakterizujú tím ako malú skupinu ľudí so vzájomne sa dopĺňajúcimi zručnosťami, ktorí sú oddaní spoločnému účelu, pracovným cieľom a prístupom k práci, za ktoré sú si vzájomne zodpovední. Tímy sú vytvárané v určitom systémovom celku (podnik, firma, organizácia, inštitúcia).

Tímy sa tvoria tam, kde sa predpokladá, že lepší výkon sa dosiahne v spoločnej skupinovej práci, než v samostatnej práci jednotlivcov.

Tím je skupina spolupracujúcich ľudí spojená vedomím „my“ (spoločnými cieľmi a zodpovednosťou), ale funguje cez subjektívne „ja“ (individuálnu zodpovednosť) jednotlivých členov, ktorí plnia parciálne (rozdelené a rozdielne) ciele a úlohy podľa určitých pravidiel, aby celkový proces aj výsledky tímovej práce boli úspešné. „Ak má tím fungovať efektívne, musia v ňom byť vyvážene zastúpené rôzne tímové roly, pričom je dôležité, aby sa navzájom dopĺňali“ (Benkovič, 2008).

Mnohorakosť odborných a osobnostných predpokladov a skúseností ľudí v tíme umožňuje ľahšie a rýchlejšie dosahovanie cieľov, presnejšie rozhodovanie, účinnejšie riešenie problémov, vyššiu motiváciu k práci aj redukovanie chýb a nedostatkov. Ak sa podľa určitých kritérií do tímu členovia povyberajú, či náhodne zídu, musia vzájomne zladiť osobnostné charakteristiky aj pracovné možnosti a schopnosti, aby každý svojim dielom prispel k efektívnej práci a výsledkom v priaznivých medziľudských vzťahoch.

Debnár (2007) napísal, že tímy majú svoje znaky vzhľadom k ohraničenému prostrediu (teritóriu), v ktorom pôsobia. V školskom prostredí sú to hlavne dohodovacie a realizačné tímy (Hayes, 2005), aj keď moderné fungovanie škôl vyžaduje tiež projektové tímy. Tímy pracujú podľa hesla „spolu to dokážeme“ (Benkovič, 2008), či presnejšie „spoločne dosiahneme viac“ (Kolajová, 2006). Bežnou praxou v školách je, že podľa legislatívnych pravidiel do tímov patria pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci, nepedagogickí zamestnanci aj zákonní zástupcovia detí. Ich rozmanitá kvalifikácia, práva a povinnosti môžu vzbudzovať dojem, že spolupracujú v tíme. Ale nemusí to tak byť. Benkovič (2008) a Mohauptová (2013) odlišujú tímy od skupín spolupracujúcich ľudí v pracovných kolektívoch, podobne ako Hayes (2005) a Debnár (2007).

Tab. č. 1: Rozdiely medzi skupinami a tímami v školskom prostredí

 

Podľa Mohauptovej (2013) sú hlavným kritériom odlíšenia tímu od pracovnej skupiny alebo náhodného zoskupenia ľudí dva javy.

  • Prvým je vnímanie vzájomnej pracovnej závislosti.
  • Druhým je uvedomenie si, že som členom tímu.

Členovia pracovných skupín alebo tímov môžu tieto javy vnímať rôzne. Niektorí sa považujú za súčasť celku, iní za jednotlivcov, ktorí sú k sebe priradení a musia pri sebe (spolu)pracovať. Uvedomovanie si javov a vzťahov jednotlivcami v skupinových činnostiach mení dynamiku fungovania pracovných skupín a tímov. Pracovná skupina sa môže pretvoriť na tím, keď dozreje vo svojom fungovaní, ale aj naopak, môže smerovať k samostatnej práci jednotlivcov, keď niečo v tímovej alebo skupinovej spolupráci nefunguje.

Znaky efektívnych tímov

Efektívnym tímom je taký tím, v ktorom sú štruktúra členov, manažme

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály