Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Výskyt šikanovania u žiakov základných a stredných škôl

Dátum: Rubrika: Problémy z praxe

Šikanovanie je problém, ktorý naša spoločnosť zaznamenáva už od nepamäti. Každý iste uzná, že byť obeťou šikanovania nie je nič príjemné. Nie je to len fyzická bolesť, nadávky, urážky počas vyučovania, ale aj pocit strachu cestou z a do školy. Ide o pokles sebavedomia.

O šikanovaní pojednáva základný dokument v školskom prostredí vydaný MŠ SR: Metodické usmernenie č. 7/2006-R z 26. marca 2006 k prevencií a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach. Podľa tohto usmernenia pod šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi, alebo skupine žiakov, ktorý sa z najrôznejších dôvodov nevedia, alebo nemôžu brániť. Všeobecne však možno povedať, že ide o systematické zneužívanie moci.

Šikanovanie je úmyselná snaha získať psychologickú, alebo spoločenskú a materiálnu výhodu nad inými jedincami prostredníctvom ubližovania, hrozieb, výsmechu a zastrašovania (Fontana, D., 1997). Tento jav prebieha ako v prostredí školy, tak aj mimo nej a postihuje deti rôzneho veku, od počiatku až po koniec školskej dochádzky.

Pojem „šikanovanie“ je často spájané so slovom „bullying“ – z anglického termínu a slúži pre označenie šikanovania medzi žiakmi navzájom (Kyriacou, Ch., 2005). Tento sociálno-patologický jav je nebezpečná choroba v spoločnosti, ktorého dôsledkom je poškodzovanie zdravia jednotlivca, skupiny, vrátane rodiny a spoločnosti vôbec. Môžeme ho opísať aj ako ponižovanie dôstojnosti človeka.

So šikanovaním veľmi úzko súvisí prejav agresívneho správania teda agresivity. K tomu, aby mohlo dôjsť k šikanovaniu treba, aby boli prítomní protagonisti šikanovania, ktorí sú šikanujúci agresori a ich obete. Agresorom označujeme toho, kto šikanuje, často týra alebo obťažuje fyzicky alebo slovne. V obidvoch prípadoch sa jeden aj druhý vyznačujú určitými charakteristickými vlastnosťami.

Agresorom šikanovania býva jedinec, ktorý chce byť dominantný, presadzovať sa, s tendenciou ovládať iných. Môže to byť jedinec, ktorý je telesne veľmi zdatný a silný, s vysokou inteligenciou, ktorá mu pomáha vymýšľať rafinované formy násilia a agresie a zároveň mu vynahrádza fyzické sily, pokiaľ mu to chýba. Agresori – iniciátori sú vždy tí „silní“ aspoň v danej skupinovej konštelácií. To znamená , že to sú žiaci, ktorí dokážu svoj strach skrývať (aj pred sebou) a zneužívajú strach iných. Osobnostná výbava im automaticky umožňuje pri telesnej a psychickej záťaži reagovať „silne“. Tvárou v tvár konfliktom dokážu potláčať neistotu. Vždy sa u nich dá zaregistrovať nápadná, aj keď nereflektovaná krutosť – teda skvelý pocit z utrpenia a poníženia šikanovanej obete – a silná túžba po moci. Tieto dva motívy – krutosť a túžba pomoci – sa považujú za hlavný hnací motor konania agresorov. Zvláštnym typom agresora je donášač agresora, ktorý nie je iniciatívny pri napadnutí obete, ale pripojí sa z konformity – neraz aj zo strachu, aby nebol sám obeťou šikanovania.

Z praktického diagnosticko-nápravného hľadiska bol zaznamenaný výskyt troch typov agresorov – iniciátorov šikanovania (Kolář, M., 2001):

Prvý typ – primitívny, hrubý impulzívny, s problémovým správaním – narušený vzťah k autorite.

  •   Forma šikanovania – šikanuje masívne, tvrdo a neľútostne, vyžaduje absolútnu poslušnosť, šikanovanie používa cielene k zastrašovaniu ostatných.
  •   Špecifiká rodinnej výchovy – častý výskyt agresivity a brutality v rodine.

Druhý typ – veľmi slušný, kultivovaný, úzkostný niekedy aj so sadistickými tendenciami v sexuálnom zmysle.

  •   Forma šikanovania – násilie a mučenie je cielené a rafinované, prevádza sa skôr v ukryte bez prítomnosti svedkov.
  •   Špecifiká rodinnej výchovy – časté uplatňovanie dôsledného a náročného prístupu niekedy až „vojenského“ a bez lásky.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály