Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Efektívna komunikácia v multikultúrnom prostredí (2.)
Dátum: Rubrika: Súčasné trendy Zo seriálu: Efektívna komunikácia v multikultúrnom prostredí
Súčasný svet sa vyznačuje rôznorodosťou. Extrémnym tempom sa rozvíjajú globalizačné javy, ktoré zasahujú aj do školských lavíc. Vplyvom migrácie a voľného pohybu osôb dochádza k miešaniu príslušníkov rôznych kultúrnych celkov a k zosilňovaniu tlaku na ich akceptovanie, začlenenie a spoluprácu. Multikulturalizmus ako nositeľ základnej myšlienky miešania kultúr, národov, etník a rás podporuje taký spôsob komunikácie a správania, ktorý umožňuje uplatnenie vlastných práv a záujmov, zároveň podporuje rešpektovanie individuality, hodnoty a potrieb jednotlivca alebo komunity iného kultúrneho celku.
Predsudky, stereotypy a artefakty
V kontakte mnohých kultúr vznikajú predsudky a stereotypy.Prejavom intolerantného postoja je predsudok. Možno ho vnímať ako vytvorený záporný postoj založený na presvedčení, z ktorého jednoznačne vyplýva očakávanie negatívneho, nepriateľského, nevhodného správania od inej osoby alebo od skupiny ľudí. Predsudok v rovine multikultúry znamená, že príslušníkov inej kultúry odsudzujeme na základe určitých znakov bez toho, aby sme ich individuálne poznali. Obsahuje hodnotenie bez poznania konkrétneho človeka. Prebieha ako bezprostredné odmietanie iného jedinca. Sociálny stereotyp predstavuje stabilný súhrn predstáv, ktoré sa utvárajú vo vedomí na základe osobných životných skúseností, ako aj pomocou rozmanitých informačných zdrojov.
Na každom stupni školského vzdelávania existujú mnohé prístupy, ako deťom sprostredkovať spoznávanie iného rozmeru kultúry. Prostredníctvom kultúrnych artefaktov dieťa prenesieme do sveta orientálnych zvykov, napr. čítaním rozprávok o Aladinovi a čarovnej lampe alebo čítaním čínskych, rómskych, vietnamských a iných príbehov. Máme tak možnosť poukazovať na:
- rôzne životné štýly, spôsoby obliekania, kultúru bývania, vnímanie sviatkov,
- rešpektovanie rôznych spôsobov správania sa, vzájomnej úcty, zavrhnutia,
- vnímanie a rešpektovanie rôznych životných postojov, ktoré deťom vštepujú v rodinách rôznych etník, národov, národností.
Žiakom ponúkame podnety na osvojovanie si modelov:
- správania sa v rozmanitých situáciách,
- hodnotenia človeka a jeho správania,
- preciťovania vzťahov ľudí v rozmanitých situáciách.
Rozprávky a príbehy sa stávajú bránami do objavovania iných kultúr. Príbeh poskytuje žiakom veľa podnetov na rozvoj ich schopnosti orientovať sa v neznámych situáciách, ponúka dôležité informácie na hľadanie alternatívnych riešení problémov. Nevyhnutné je pracovať s príbehmi, ktoré zodpovedajú stupňu psychického vývinu žiakov.
Príklad č. 1: Zážitkové učenie – Egypt ‒ kultúrna rozmanitosť a interkultúrna simulácia
Simulácii predchádza krátke rozprávanie o Afrike, primárne o štáte Egypt. Spolu s deťmi si danú krajinu učiteľ pozrie na mape a zdôrazní, že územie je známe množstvom púšti a oáz s palmami, s púštnymi búrkami, dunami, vetrom, ťavami. V púšti sa nachádzajú pyramídy, z ktorých najznámejšie sú tri pyramídy v Gíze. Veľká sfinga je najznámejšia egyptská sfinga. Učiteľ objasní deťom pojem sfinga a zdôrazní jej reálnu mnohorakosť i metaforickosť vyjadrenia. Vysvetlí, že v gréckej mytológii je sfinga okrídlená obluda s telom leva, ženskou hlavou a hruďou s vtáčími krídlami, ktorá dávala okoloidúcim hádanku, pričom usmrtila toho, kto neuhádol. V umení Blízkeho východu je sfinga socha býka s orlími krídlami a mužskou hlavou. V staroegyptskom umení je to monumentálna socha s telom leva a hlavou kráľa (ojedinele božstva), v ktorom je vyjadrená vládnuca moc kráľa. Najznámejšou egyptskou sfingou v Gíze je Veľká sfinga. Je to socha leva, ktorá bola vytesaná do skaly. V metaforickom obraze znamená, že niekto je ako z kameňa, stojí nepohnuto, bez emócií, bez mihnutia oka. Učiteľ môže zdôrazniť, že v Egypte ž
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk