Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Projektové vyučovanie a jeho hodnotenie

Dátum: Rubrika: Metodika, obsah vzdelávania Zo seriálu: Koncepcie vyučovania

Pri realizovaní projektového vyučovania sa rozvíja tvorivé myslenie žiakov. Žiaci sa učia pracovať s informáciami, rozvíja sa ich hodnotiace, kritické myslenie, zvyšuje sa ich motivácia pre učenie a vzdelávanie. Žiaci vidia zmysel svojej práce, učenia sa. Škola sa tak viac približuje životu, žiaci sa učia spolupracovať, pracovať v tímoch, získavajú dobrú prípravu na riešenie problémov v živote. Cieľom projektového vyučovania je aktívne zapojiť žiakov do poznávacieho procesu, rozvíjať ich vedomostí pri riešení projektov – praktických pracovných úloh.

Projektové vyučovanie sa právom považuje za efektívny spôsob vyučovania, v súčasnosti veľmi rozšírený na školách a podporovaný aj projektmi Európskej únie v rámci operačného programu Vzdelávanie. Vlastnej realizácii projektu predchádza jeho dôsledná príprava a plánovanie. To, že učitelia majú v tejto oblasti veľa skúsenosti a veľa dobrých nápadov, svedčí aj vzdelávací portál Moderný učiteľ.

Odporúčanie: Vzdelávací portál Moderný učiteľ ponúka nielen rôzne vzory a námety na realizáciu projektov, ale aj šablónu projektového vyučovania, pomocou ktorej sa dá zdokumentovať, viesť a elektronicky archivovať kompletná administratíva projektového vyučovania. Do šablóny sa ľahko dopĺňajú aktuálne informácie, aktivity a výstupy žiakov v rôznych formátoch – najčastejšie prezentácie v programe PowerPoint, videá, fotografie a pod. Pomocou ponuky „Vložiť objekt“ ožije šablóna konkrétnym školským projektom. Projekty Európskej únie sú náročné na administratívu a vyžadujú archivovať výstupy žiakov a učiteľov elektronicky. V prípade realizácie projektového vyučovania je uvedený spôsob predloženia a trvalého uchovania výstupov jedinečný a ako koordinátorka aktivity v rámci tvorby a realizácie projektového vyučovania ho odporúčam.

Šablóna vytvorená z piatich snímok v programe PowerPoint obsahuje tieto informácie:

1. Prehľad projektu: Oblasti vzdelávania. Veková skupina. Vzdelávacie ciele. Popis projektu. Programy. Kľúčové slová. Autori. Dokumenty: Obrázky a ďalšie zdroje – odborné články, knihy, CD, učebnice, obrázky a umelecké diela, články z internetu.

2. Plánovanie projektu a jeho riadenie:

  1. Dokumenty – príprava projektu: Ciele projektu. Plánovanie a východisková situácia projektu. Súvislosti medzi učebnými osnovami a projektom. Technológie. Riadenie projektu.

3. Vzdelávacie aktivity:

  1. Dokumenty: Zdroje pre výučbu MS Office. Prezentácie v programe PowerPoint. Zvukové nahrávky, videá. Textové dokumenty v programe Word. Tabuľky v programe Excel.
  2. Fotodokumentácia – prehľad o realizácii projektu vo fotografiách.

4. Hodnotenie a štandardy:

  1.  Dokumenty.

5. Informácie o učiteľovi a škole, kontakty.

Odporúčanie: Do jednotlivých snímok vkladáme pripravené texty, zdroje, výstupy aktivít – prehľad žiackych prác, internetové a iné zdroje, hodnotenia, pokyny a usmernenia pre umelecké projekty alebo inštrukcie pre žiakov, ako majú spolupracovať na projektoch. Tieto dokumenty rôznych formátov, vytvorené v rôznych programoch, sú vložené priamo do snímky. Spracovanú šablónu projektu, ktorý sme úspešne realizovali, potom môžeme zdieľať s ostatnými učiteľmi na škole prostredníctvom internetu.

Informácie o projektovom vyučovaní z hľadiska cieľov, metodiky a postupu riešenia projektov sú veľmi dobre komplexne rozpracované v rôznych literárnych a internetových prameňoch. Uvedená komplexnosť chýba pri spracovaní hodnotenia (evalvácie) projektového vyučovania učiteľom. Ako koordinátorka aktivity v rámci evalvácie projektového vyučovania som pripravila manuál pre učiteľov, ktorý slúžil ako podklad ich hodnotenia a vyhodnotenia efektívnosti vzdelávania projektovou metódou. Jednotlivé časti manuálu v tomto príspevku dopĺňam poznámkami, postrehmi, skúsenosťami a najčastejšími vyjadreniami a závermi učiteľov z procesu hodnotenia.

Aktivita: Evalvácia projektového vyučovania

 

Hodnotenie projektuV predchádzajúcej tabuľke sa uvádzajú najzákladnejšie identifikačné údaje o zrealizovanom projekte, aby koordinátor aktivity mohol lepšie pos

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk