Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Vzdelávať treba v súlade s tým, ako žijú mladí ľudia mimo školu

Dátum: Rubrika: Rozhovor Zo seriálu: Rozhovory

Mgr. Marcela HavrilováJe riaditeľkou pre oblasť školstva v spoločnosti Microsoft Slovakia. Propaguje moderné informačné technológie, venuje sa osobnostnému a profesionálnemu rozvoju učiteľov, problematike transformácie škôl, tvorbe stratégií reformy škôl, trénuje prezentačné zručnosti, líderstvo. Je absolventkou Katedry vzdelávania dospelých na Filozofickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Manažérske vzdelanie získala na The Open University Business School. Je členkou mnohých expertných pracovných skupín v rezorte školstva, pôsobila ako externá poradkyňa na ministerstve školstva, je jednou z mentoriek Komenského inštitútu.

„Ak škola dokáže zmanažovať proces zmien, dokáže sa priblížiť školám tretieho tisícročia.“

Začínali ste ako učiteľka v rámci vzdelávania dospelých. Ako si na toto obdobie spomínate? 

K učeniu som sa dostala po skončení vysokej školy, kedy ma oslovila moja profesorka. Vo Veľkom Krtíši zakladali nadstavbovú školu pre vzdelávanie dospelých, ktorá bola orientovaná na sociálnu prácu. Ostala som tam šesť rokov. Zakladať školu, stáť pri jej zrode, vyskúšať si tvorbu osnov, manažovanie, ale aj samotné učenie bolo pre mňa úžasnou skúsenosťou. Už vtedy som vedela, že sa chcem venovať novinkám vo vzdelávaní, že chcem učiť inak, že to, čo mi ukladajú osnovy, nestačí. Popri škole som veľa spolupracovala s neziskovými organizáciami, externým prostredím, ktoré mi dávalo väčší priestor na rast, školský svet mi bol trocha malý. To mi pomáhalo udržiavať si rozhľad a vidieť veci v súvislostiach.

Čo sa oproti minulosti zmenilo, čo ostalo rovnaké a čo, naopak, potrebujeme zmeniť?

Vidím, že aj dnes máme školy, ktoré sú stále rovnaké, nemenia sa a nemenia sa najmä preto, lebo nechcú, alebo nevedia, ako sa majú meniť. Ale máme školy, ktoré sa zmenili a ponúkajú veľmi dobrú kvalitu vzdelávania. Celá zmena školského systému, ktorá je nevyhnutná, sa deje nesystémovo, nemáme jasnú stratégiu, každé štyri roky vplyvom politických zmien meníme smerovanie. K lepšiemu sa zmenilo to, že sa školy otvorili poznatkom zo zahraničia. Viac učiteľov, ale aj manažérov škôl sa zaujíma o to, ako to funguje vonku, cestujú, učia sa prenášať iné modely vzdelávania k nám, preberajú príklady dobrých riešení a stále viac učiteľov sa nabaľuje na pozitívnu skupinu inovátorov. To, čo potrebujeme zmeniť, je prostredie mnohých škôl. Nemôžeme chcieť, aby učitelia boli inovatívni, moderní a nechať ich pracovať v prostredí, ktoré je zastarané a pre inovatívnu a modernú dobu nevhodné.

Ako sa zmenili vzťahy? Od čoho dnes závisí ich kvalita v školách?

Vzťahy v škole závisia podľa mňa aj od toho, ako sú učitelia

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály