Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Rozhovor so Soňou Koreňovou : Láskavo, ale nekompromisne

Dátum: Rubrika: Rozhovor Zo seriálu: Rozhovory

Je vyštudovanou politologičkou. Popri štúdiu absolvovala niekoľko zahraničných pobytov, neskôr aj stáží. Po skončení štúdia sa zapojila do 1. ročníka programu Teach for Slovakia, dva roky pracovala v škole s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. V súčasnosti pôsobí na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, kde sa venuje podporným programom pre stredoškolákov a vysokoškolákov z marginalizovaného prostredia. Spolu s ďalšími nadšencami založila občianske združenie Cesta mladých, kde prostredníctvom mentoringu, coachingových stratégií a emocionálneho učenia rozvíja kompetencie mladých ľudí z marginalizovanej komunity.

Ste vyštudovanou politologičkou, počas pôsobenia v Teach for Slovakia ste určitý čas pôsobili v základnej škole. Čo Vám táto skúsenosť dala?

Hneď ako som ukončila štúdium na univerzite, som nastúpila ako učiteľka anglického jazyka do základnej školy v Plaveckom Štvrtku. Učila som prevažne deti na druhom stupni, no počas týchto dvoch rokov som mala vždy aj nejakú tretiacku, či štvrtácku triedu. Pýtate sa ma, čo mi táto skúsenosť v školskom prostredí dala. Na absolútne prvom mieste musím spomenúť pokoru. Vstupovala som do školy ako veľká voda, chcela som učiť a niečo ďalej odovzdávať, no nakoniec som bola ja sama tou, ktorá si asi najviac odniesla. Vďaka môjmu pôsobeniu medzi deťmi som sa naučila byť asertívnejšia a vedieť povedať nie. Naučila som sa tiež oveľa efektívnejšie plánovať si svoj čas a nemrhať časom ostatných. Najviac si však vážim to, na čom som si spočiatku vylámala zuby a mám pocit, že v tomto my dospelí robíme asi najčastejšie chybu – nesľubovať deťom to, čo nedokážem splniť, alebo nesľubovať im viac, než som schopná vykonať.

Ako vplýva rodinné prostredie na žiaka a v akej miere si žiaci uvedomujú tento vplyv?

V škole, kde som učila, pochádzajú deti zo špecifického prostredia. Väčšina z nich býva v marginalizovanej rómskej osade, ktorá je od majority v obci geograficky vyčlenená. Navyše, nie všetci majú doma tečúcu vodu, klasické kúrenie, samostatnú posteľ. Rodiny sú poznačené ťažkou ekonomickou situáciou, rodičia si nevedia kvôli nedostatočnej kvalifikácií nájsť dobre platené a dlhodobé pracovné miesto. Pomáhajú si ako vedia. Deti v takýchto rodinách majú ďaleko viac povinností a musia „hrať“ viac rolí

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály