Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Zásady poskytovania prvej pomoci - Intoxikácia
Dátum: Rubrika: Prvá pomoc Zo seriálu: Prvá pomoc
V tejto časti série článkov o prvej pomoci sa budeme venovať intoxikáciám, ktoré sa so stále rozmáhajúcim priemyslom, dopravou a stále širším použitím chemikálií (aj v školách) a liekov stávajú častou príčinou poškodenia zdravia. Spravidla ide o neúmyselné intoxikácie, čo je najčastejším prípadom intoxikácii u najmenších detí, ktoré spoznávajú svoje okolie tým že všetko ochutnávajú a skúšajú (v školách hlavne v chemických laboratóriách, učebniach chémie, mladšie deti sa môžu priotráviť čistiacimi prostriedkami, ktoré nie sú dostatočne zabezpečené, prípadne u starších žiakov sa môžeme stretnúť hlavne s intoxikáciou alkoholom počas exkurzií a výletov), ale žiaľ stretávame sa aj s úmyselnými intoxikáciami. Preto je dôležité vedieť poskytnúť prvú pomoc a zaistiť čo najväčšiu šancu na prežitie postihnutého.
Najdôležitejšou je prevencia, tzn. nenechávať nebezpečné látky vo voľnom dosahu a podľa možností ich mať uzamknuté na bezpečnom mieste (obzvlášť to platí pre chemické laboratória, prípadne pre čistiace prostriedky upratovacej služby).
Akútne otravy vznikajú pri náhodnej (alebo cielenej) expozícii organizmu toxínom a vyžadujú okamžitú liečbu.
Vstup toxínov do oraganizmu:
- požitím (enterálne),
- vdýchnutím (inhalačne),
- cez pokožku (parenterálne).
Všeobecné príznaky intoxikácie:
- abnormality a zmeny v správaní, poruchy vedomia,
- kŕče, zmeny srdcového rytmu, poruchy dýchania, rozvoj šokového stavu, vracanie, hnačky,
- zmeny zreníc (zúžené zreničky pri otrave narkotikami, organofosfátmi, hubami s obsahom muskarínu, rozšírené zreničky pri otrave metanolom, kokaínom, LSD, hubami s obsahom atropínu),
- typický zápach (napr. acetónový pri otrave acylpirínom, metanolom),
- zmeny farby kože (napr. modrá pri požití organofosfátov, červená pri otrave atropínom),
- zmena farby krvi (čokoládovohnedá pri požití organofosfátov),
- zvýšené alebo zníženie potenie,
- zvýšenie slinenia alebo extrémna suchosť slizníc.
► Pozn.: Keďže téma toxínov je značne rozsiahla, budeme sa prvej pomoci pri intoxikáciách venovať všeobecne a konkrétne sa budeme venovať jednotlivým toxínom s najčastejším výskytom.
Štandardný postup prvej pomoci:
- zabezpečiť bezpečnosť záchrancu ( myslieť na možnosť znečistenia odevu u pacienta napr. organofosfáty),
- zabrániť ďalšej expozícii škodlivej látky,
- zhodnotiť stav základných životných funkcii (vedomie, dýchanie, obeh),
- pátrať po prípadných pridružených poraneniach, vpichoch,
- zistiť anamnézu – množstvo a typ jedu,
- približnú dobu požitia,
- podľa možnosti od pacienta, prípadne svedkov, príbuzných: zaistiť prípadné balenia od liekov a chemikálii, zbytky potravy, húb, zistiť údaje o doterajšej liečbe, prípadne o suicidálnych (sebevražedných) pokusoch, ak je možné zaistiť biologický materiál (zvratky, moč, krv).
Akútne intoxikácie liekmi
Vo všeobecnosti sa pri požití liekov, pokiaľ od ich požitia neprešla viac ako hodina, odporúča vyvolať zvracanie 0.9 % roztokom NaCl. Roztok pripravíme rozpustením cca 45 g soli (asi 3 polievkové lyžice) v 5 litroch vlažnej vody.
Tento spôsob nie je vhodný pri malých deťoch! U nich je vhodnejšie použiť asi 1 liter teplej vody a dráždenie krku. Následne je dobré použiť aktívne uhlie.
Univerzálne antidotum – protijed je aktívne/práškové uhlie (Carbosorb). Má veľkú absorpčnú schopnosť viazať toxín, čím sa zníži jeho biodostupnosť. Efekt je najväčší pokiaľ sa podá hneď po požití, najlepšie do 60 min v dávke 1 g na kg hmotnosti. Ak sa aktívne uhlie použije do 30 min po požití toxickej látky, jeho absorpcia sa zníži až o 89 %! Bežne sa v domácnostiach, ale aj v lekárničkách na pracovisku vyskytuje vo forme tabliet
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk