Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Ľ. Jägrová - Základom spolupráce rodiča a učiteľa je vzájomná dôvera

Dátum: Rubrika: Rozhovor Zo seriálu: Rozhovory

Je riaditeľkou Špeciálnej základnej školy na Karpatskej ulici v Bratislave, kde sa venuje žiakom s mentálnym hendikepom, ale dlhé roky sa venovala aj sluchovo postihnutým deťom, najskôr ako vychovávateľka, potom ako učiteľka a riaditeľka školy. Je držiteľkou ocenenia Europrojekt 2011 za výnimočný prínos v oblasti vzdelávania a vedy za projekt Komunikácia ako cesta k vzdelaniu samostatnosti sluchovo postihnutých žiakov. V roku 2012 sa stala Slovenkou roka za oblasť Vzdelávanie a podpora mladých talentov. V školách, kde pôsobila/pôsobí je pre ňu vytváranie kvalitného rodinného prostredia pre výchovu a vzdelávanie detí dôležité.

Kto je podľa vás dobrý učiteľ? Aké musí mať kvality, aby v škole dokázal pripraviť tie najlepšie podmienky pre výchovu a vzdelávanie detí?

Dobrý učiteľ by mal byť v prvom rade dobrý človek. Mal by to byť človek s veľkým srdcom a mal by mať deti rád. Mal by byť tvorivý, kreatívny. Potrebuje predsa u detí nájsť ich skryté možnosti, „vydolovať“ maximum. Mal by dokázať deti učiť hravým spôsobom tak, aby deti nepociťovali napätie. Mal by vedieť vytvoriť dobrú atmosféru v triede. Mal by vedieť dieťa rešpektovať. Deti by mali aj vďaka nemu chodiť do školy radi. Dobrý učiteľ by mal mať chuť na sebe pracovať, vzdelávať sa. Mal by dokázať hľadať nové možnosti, ako vytvárať pre dieťa dobré podmienky na výchovu a vzdelávanie.

Akým najväčším problémom čelia dnes špeciálne školy?

Aj špeciálne školy tak ako ostatné školy musia zápasiť s nedostatkom financií a s obmedzeniami, ktoré sa vzťahujú práve na špeciálne školy. Napríklad výzva ministerstva na rekonštrukciu telocviční sa na špeciálne školy nevzťahuje, ale financie na rekonštrukcie rovnako potrebujeme. Prekvapilo nás aj usmernenie ministerstva k financiám pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Od 1. septembra 2016 dostanú príspevok iba žiaci so SZP, ktorí majú vyjadrenie centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a sú zaradení v bežnej triede základnej školy. Príspevok teda nedostanú žiaci špeciálnych základných škôl, špeciálnych tried ZŠ, ani individuálne začlenení žiaci z dôvodu zdravotného znevýhodnenia a taktiež všeobecného intelektového nadania.

Predtým ste pôsobili ako

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály