Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Práca triedneho učiteľa s "problémovými žiakmi" a spolupráca s ich rodičmi

Dátum: Rubrika: Problémy z praxe Zo seriálu: Triedny učiteľ

V príspevku sa venujeme práci triedneho učiteľa s problémovými žiakmi a vytváraniu spolupracujúceho prostredia s rodičmi týchto žiakov. Opíšeme si situácie, ktoré si vyžiadajú zásah riaditeľa školy. Definujeme metódy a formy práce s triednou skupinou a na príklade konkrétnych aktivít poukážeme na možnosti stmeľovania tímu v triede rovesníkov.

Zadefinovanie skupiny „problémových“ žiakov triednym učiteľom

Za „problémové“ deti sú väčšinou považované deti s poruchami správania a poruchami učenia. Pre triedneho učiteľa je dôležité, aby poznal tie, s ktorými sa stretáva najčastejšie.

Do špecifických porúch správania patrí hlavne:

  • porucha aktivity a pozornosti (ADHD),
  • porucha pozornosti (ADD).

Špecifické poruchy učenia zahŕňajú predovšetkým:

  • dysgrafiu (porucha písania),
  • dysortografiu (porucha písania a pravopisu),
  • dyslexiu (porucha čítania),
  • dyskalkúliu (porucha počítania).

Prejavy žiaka pri poruchách správania a učenia

Deti s poruchami správania sú často nesústredené, roztržité, podráždené s výbuchmi zlosti a nevedia ovládať svoje správanie. Na ukončenie začatej práce doma i v škole im stačí aj najmenší podnet, niekedy je to náhodný zvuk, inokedy spadnuté pero, zlomená ceruzka, či komentár spolužiaka. Konajú impulzívne a vôbec si vopred nepremyslia následky svojho konania. Počas vyučovania nevydržia sedieť, odbiehajú od lavice, vykrikujú a vyrušujú spolužiakov. Zväčša majú nízke sebavedomie, majú neporiadok vo svojich veciach, takmer denne si zabúdajú učebné pomôcky a sú náladové. Medzi spolužiakmi sú väčšinou menej obľúbení, majú málo kamarátov a často sú ich kamarátmi rovnako deti s poruchami správania. Pevné priateľstvo u nich jestvuje len zriedkakedy. Deti s dobrým správaním nimi spočiatku opovrhujú, preto je na triednom učiteľovi, aby ich usmernil a snažil sa „problémové“ deti zaradiť do kolektívu.

Spolupráca s rodičmi „problémových detí“

Reakcie rodičov „problémových“ detí sú rôzne. Zväčša sú ochotní spolupracovať, lebo svoje dieťa veľmi dobre poznajú a vedia, že správanie v domácom prostredí je podobné správaniu v tom školskom. Zo skúsenosti vieme, že komunikácia s rodičmi detí s poruchou správania je náročná, vyžaduje si veľkú profesionalitu, empatiu, takt. Rodičia týchto detí sú veľmi citliví na slová triedneho učiteľa, pretože sa často v živote stretávajú s kritikou svojho dieťaťa a podvedome očakávajú, že na stretnutí s učiteľom bude tiež zaznievať len kritika. Pred stretnutím s rodičom by si mal triedny učiteľ pripraviť zápisy z klasifikačného záznamu, ale nemal by zabúdať ani na opis pozitívnych prejavov správania sa žiaka za posledné obdobie.

* * *

? Otázka č. 1: Kedy treba rodiča kvôli problémovému správaniu žiaka kontaktovať?

Rodiča treba kontaktovať nielen ak dieťa poruší školský poriadok, ale aj vtedy, keď je možné žiaka za jeho správanie pochváliť. Rodič postoj triedneho učiteľa určite ocení. Bude vedieť, že jeho dieťa je v rukách človeka, ktorému na ňom záleží. Bude vedieť, že jeho dieťa je nielen karhané, ale aj chválené, a tým motivované k lepšiemu správaniu a k lepším výkonom.

* * *

Vytýčenie cieľov žiaka

Žiak by si mal v spolupráci s  učiteľom a rodičom vytýčiť vlastné a ľahko kontrolovateľné krátkodobé a dlhodobé ciele vo výchovno-vzdelávacom procese. Približne každý štvrťrok na spoločnom stretnutí by si mal plnenie týchto cieľov zhodnotiť, vyjadriť vlastné názory a postrehy. Triedny učiteľ by mal byť s rodičmi takýchto detí v častom kontakte, a to v osobnom, telefonickom, prostredníctvom mailu alebo sociálnych sietí.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály