Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Kyberšikana
Dátum: Rubrika: Upozorňujeme Zo seriálu: Šikanovanie a kyberšikanovanie
Moderné technológie sú výborní pomocníci, no často sa stretávame s ich nevhodným využívaním. Odvrátenou tvárou moderných technológií je aj kyberšikana. Práve tejto oblasti sa vo svojej ďalšej fáze celoročnej informačno-osvetovej kampane e-deti venuje aj Orange. Prostredníctvom rôznych aktivít bude aj naďalej jednoducho a jasne informovať nielen deti, ale aj rodičov a pedagógov o nástrahách, ktoré sú spojené s nevhodným používaním mobilov, internetu či televízie.
Deti sa priznávajú k pozeraniu nežiaducich obsahov, nahrávaniu, foteniu nevhodných videí – obrázkov, často zosmiešňovaniu a ubližovaniu druhým. Pre deti sa „neškodná“ zábava nahrávania videozáznamu z rôznych chúlostivých a nevhodných scén na mobilný telefón, a zverejňovania stala bežnou praxou. Ako uvádzajú výsledky prieskumu, ktorý si nechal v lete 2012 vypracovať Orange až 29 % starších detí nahráva videá a fotografuje svojich spolužiakov v nepríjemných situáciách. Takéto fotky či videá potom kolujú len v rámci vzájomného ukazovania, ale niekedy končia zavesené aj na internete. Problematické je, že sa to stáva bez vedomia alebo súhlasu odfotenej či nahranej osoby a primárnym účelom je danú osobu zosmiešniť a zdiskreditovať.
Postrehy z praxe:
“Spolužiačka mi hodila kľúče do kontajnera a ako som si išiel pre ne, tak ma natáčala, že budeš na youtube!” (chlapec, 10 rokov), “Spolužiaci nie práve najlepšie komentovali spolužiačkine fotky a statusy a potom sme mali v škole prednášku o kyberšikane a ja som pochopila, že presne to vlastne robia!” (dievča, 14 rokov)
Nežiaduce využívanie informačno-komunikačných technológií sa spája s klasickou viktimizáciou (obviňovaním) druhých: deti sú presvedčené, že ich kamaráti pozerajú (vytvárajú, nahrávajú, pozerajú, pridávajú, prenasledujú) vo väčšej miere ako oni samotné. Rodičia sú zasa presvedčení, že ich vlastné deti „nie sú problém“, len tie ostatné.
Postrehy z praxe:
Podľa detí sa proti takýmto praktikám dá len veľmi ťažko brániť. Čo navrhujú?
„Keby mi to niekto spravil, tak ja mu spravím to isté a potom by si to určite rozmyslel.“ (chlapec, 12 rokov).
Obeťami kyberšikany (prostredníctvom mobilného telefónu a internetu) sú nielen deti, ale aj rodičia a učitelia. Z prieskumu z roku 2012, ktorý si nechal vypracovať Orange, vyplýva, že až 75 % rodičov pociťuje šikanu cez mobil a internet ako závažný problém, no nie všetci rodičia si pripúšťajú takéto správanie u svojich detí. Podľa prieskumu sa tak deje v pomere 2:1. Približne dvakrát toľko detí sa dopúšťa rôz
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk