Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Práca učiteľa nesúvisiaca so vzdelávaním

Dátum: Rubrika: Manažment

Nároky na prácu učiteľa priamo nesúvisiacu so vzdelávaním sa zvyšujú. Každé zvyšovanie má však svoje limity. Tým limitom je bod zlomu ‒ zdravotný, ekonomický, psychický, hodnotový. Ak je učiteľ chorý, vyhorený, alebo odíde, už ho späť nevrátime. V príspevku sa venujeme práci učiteľa, ktorá nesúvisí priamo so vzdelávaním.

Názory na to, čo by mal učiteľ robiť a čo už nie, sa rôznia. Mnohí sú presvedčení, že ich prácou je len učenie. Pre niektorých je prirodzené, že do triedy občas niečo kúpia aj zo svojho, prípadne vo voľnom čase pripravia akciu pre žiakov. Situácia sa v mnohých školách blíži k bodu zlomu. Prezieraví riaditelia si veľmi dobre uvedomujú, že musia niečo robiť. Nájsť konkrétne kontúry riešenia toho problému je náročné, nielen pre zložitosť problému, ale aj pre emotívnosť, s ktorou sa diskusie o náplni a práci učiteľa vedú. Ak by sme chceli problematiku preťaženosti učiteľa uchopiť konštruktívne, musíme sa zamyslieť v širších súvislostiach, nielen v rovine príčin, ale aj riešení.

Cieľom pre dosiahnutie optimálneho stavu je učiteľ, ktorý má na jednej strane dostatok schopností manažovať svoju tvorivú prácu a je schopný pracovať v tíme na vízii školy, na druhej strane má podporu vedenia a podmienky pre svoj profesionálny rozvoj. Dôležité je hľadisko jeho chcenia, iniciatívy a lojality.

Rozlíšenie subjektívnej a objektívnej preťaženosti

Prvou veľkou úlohou vedenia školy pri eliminácii preťaženosti je rozlíšiť subjektívnu a objektívnu preťaženosť učiteľa. Pri popisovaní problémov učiteľov sa ukázalo, že časť dôvodov preťaženosti je systémová, časť pochádza zo zle nastavených procesov v škole vedením a časť si spôsobuje učiteľ sám zlým manažmentom svojej práce. Úlohou vedenia školy je potom eliminácia systémových nedostatkov, zlepšenie vlastného školského manažmentu a podpora nielen profesionálneho rastu učiteľa v zmysle pedagogiky, ale aj v oblasti manažmentu triedy a vlastnej práce. Práve táto posledná téma je často v školách zanedbávaná.

Príklad:

 

Uvedené príklady poukazujú na niektoré súvislosti vybraných problémov spomínané učiteľmi a riaditeľmi. Negatívom situácií je, že ak sú akékoľvek pravidlá nesplniteľné, človek, ktorý ich má plniť, si v záujme optimalizácie upravuje pravidlá do pre seba akceptovateľnej podoby. Tento jav sa v praxi prejavuje tým, že viacero učiteľov rieši totožnú situáciu rozdielne.

Príklad:
  • Učiteľ skôr odíde z hodiny.
  • Návštevu toalety si necháva počas hodiny.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály