Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Návrh a realizácia kooperatívneho vyučovania v práci učiteľa technických predmetov

Dátum: Rubrika: Metodika, obsah vzdelávania Zo seriálu: Koncepcie vyučovania

Kooperatívne vyučovanie sa začalo do pedagogickej praxe zavádzať v druhej polovici 20. storočia. Vychádzalo z kritiky vtedajšieho spôsobu vyučovania, poskytujúceho málo príležitostí na spoluprácu žiakov na ich vzájomnú komunikáciu. Podstata kooperatívneho vyučovania spočíva v tom, že žiaci pracujú na vyučovaní v malých skupinách – riešia úlohy, osvojujú si vedomosti, vykonávajú rôzne praktické činnosti v atmosfére rovnoprávnosti a spolupráce.“ (Turek, 2010, s. 365). Počas kooperatívneho vyučovania si žiaci osvojujú také zručnosti a postoje, ktoré im pomáhajú pri práci. Môžu ich však využívať aj počas každodenného života.

Môže to byť napríklad: deľba práce, jej organizácia, kontrola, hodnotenie, komunikácia, zodpovednosť, vzájomná pomoc, spolupráca, riešenie konfliktov a podobne. Závažným dôvodom kooperácie je aj tzv. synergický efekt, ktorý spočíva v dosahovaní väčších a lepších výkonov. Pri takomto vyučovaní sa však hodnotí práca celej skupiny a nie každého jedinca samostatne. Výsledky viacerých žiakov sú oveľa lepšie, ako výsledky jednotlivcov. Veľkosť skupiny môže byť v rozmedzí dvoch až šiestich členov, pričom najvhodnejším počtom sú štyria až piati žiaci.

Zostava žiakov do skupín môže vzniknúť:

  • spontánne (žiaci sa vyberú sami),
  • náhodne (žiakov vyberie učiteľ),
  • usmerňovane (žiaci sú vybraní podľa istých kritérií, napríklad prospech, záujmy).

Žiaci môžu pracovať diferencovane, teda každý člen skupiny rieši inú časť úlohy alebo nediferencovane, kedy žiaci riešia úlohu spoločne. To znamená, že navrhujú rôzne riešenia, ktoré dopĺňajú, konzultujú, overujú a podobne. Realizácia kooperatívneho vyučovania v sebe zahŕňa aj negatíva, ktoré môžu ovplyvniť celkový výsledok práce. Najvýraznejším nedostatkom je, keď slabý žiak skrýva svoj výkon za výkon celej skupiny. A tak sa zapájajú najmä aktívnejší a bystrejší žiaci. Nevýhodou sú vysoké časové nároky na prípravu učiteľa na vyučovaciu jednotku a vysoká miera tvorivosti učiteľa vo vyučovacom procese.

Podľa Bajtoša (2003) cieľom kooperatívneho vyučovania je:

  • socializácia a skvalitnenie sociálnych vzťahov v triede,
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk